Çağdaş Türk resminde balık teması
Fish theme in contemporary Turkish painting
  1. Tez No: 783536
  2. Yazar: ÖMER OYTUN ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DALKIRAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanlığın temel besin kaynaklarından biri olan balık, araştırma kapsamında biyolojik ve fizyolojik olarak kısaca incelenmiştir. Ancak balık kavramı, insan ve balık ilişkisi kapsamında ele alındığında balıkçılığın da önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Bu bağlamda insanlık tarihinde balık; Asurlular tarafından balık tutan insanların konu edildiği duvar kabartması olarak görülmekteyken, MÖ IV. ve III. yüzyıllarda ise Altay'ların kuzeyinde bulunan halkın balıkçılıkla meşgul oldukları da bilinmektedir. Orhun abidelerinde de balıkların ve balık ağlarının yer aldığı görülmüştür. Sanat açısından da önemli yere sahip olan balık, Çağdaş Türk Resim Sanatında da birçok önemli sanatçının eserlerinde yer almaktadır. Bu bağlamda;“Çağdaş Türk Resminde Balık Teması”adlı Sanatta Yeterlik Tezinde, çağdaş Türk resim sanatında balık resimlerinin olduğu on sanatçı seçılmiş ve her birinin üç eseri araştırma kapsamında incelenmiştir. Bu çerçevede ilgili sanatçıların balık figürünü hangi anlamlarda ve ne ölçüde kullandıkları araştırılmıştır. Araştırma, 1920 - 2022 yılları arasında Çağdaş Türk Resim Sanatı kapsamında eser üreten sanatçılardan; Avni Arbaş, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Fatih Mika, Feyhaman Duran, Hasan Vecih Bereketoğlu, Mustafa Pilevneli, Muzaffer Akyol, Nedim Günsür ve Şenol Sak'a ait balık teması işlenmiş eser örnekleriyle sınırlıdır. Genel tarama modelinin esas alındığı araştırmada, nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Nitel verileri elde edebilmek için araştırma sürecinde“doküman incelemesi”yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fish, which is one of the main food sources of humanity, has been briefly examined biologically and physiologically within the scope of the research. However, when the concept of fish is considered within the scope of human-fish relationship, it is seen that fishing has an important place in the history of human beings. In this context, we know a wall relief depicting people fishing by the Assyrians, and it is also known that people living in the north of the Altays in the 4th and 3rd centuries BC were engaged in fishing. It is understood that fish, fishing and fishing nets were also mentioned in the inscriptions of Orkhon monuments. Fish, which has an important place in art, is also seen in the works of many important artists mentioned in the framework of Contemporary Art of Turkish Painting. In this Art Proficiency Thesis titled“Fish Theme in Contemporary Turkish Painting”, ten artists were chosen and three works of each of them treating the theme of fish have been examined within the scope of the research. In this respect, the works have been studied to find in which sense and to what extent the relevant artists used the fish figure. The research is based on artists who produced works within the framework of Contemporary Art of Turkish Painting between 1920 – 2022. It is limited to examples of works with a fish theme by Avni Arbaş, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, Fatih Mika, Feyhaman Duran, Hasan Vecih Bereketoğlu, Mustafa Pilevneli, Muzaffer Akyol, Nedim Günsür, and Şenol Sak. Qualitative research methods and techniques have been used in the study, which was based on the general scanning model. In order to obtain qualitative data, the“document review”method has been used in the research process.