Çağdaş Türk resminde liman teması
Harbour theme in contemporary Turkish painting
  1. Tez No: 561101
  2. Yazar: MEVLÜT ÖZEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
“Çağdaş Türk Resminde Liman Teması”konulu yüksek lisans tez çalışmasında amaç; liman temasının 1950 sonrası çağdaş Türk resim sanatındaki kullanımına dair örneklerin incelenmesi ve elde edilen verilerin bir kaynakta toplanmasıdır. Çağdaş Türk resim sanatının temelleri Osmanlı dönemindeki batılılaşma hareketlerine kadar dayanır. XVI. yüzyılda başlayan manzara resimleriyle askerin kullandığı işlek yolları çizen minyatür sanatçıları dikkat çeker. Topografik resim geleneği XVII. yüzyılda biter. Birçok sahada olduğu gibi Lale Devri ile beraber minyatürlerde de Batı tesiri kendisini gösterir. 1729 tarihli Abdullah Buhari'nin cilt kapakları eserleri Türk resminde bilinen en erken tarihli figürsüz manzara örneklerini teşkil eder. Türk resmi XVIII. yüzyıldan itibaren görülmeye başlayan batılılaşma hareketleri sonucunda, Batı sanatının etkisinde kalmaya başlamıştır. Dolayısıyla günümüze kadar gelen ve“çağdaş Türk sanatı”olarak adlandırılan dönem ortaya çıkmıştır. Çağdaş Türk sanatının ortaya çıkması ile birlikte sanatçılar da güncel konulara, temalara yer vermeye başlamışlardır. Bu kapsamda araştırma konusunu oluşturan liman teması da söz konusu temalardan biridir. Bu nedenle liman temasının çağdaş Türk resim sanatında ne şekilde ve ne ölçüde kullanıldığının araştırılması ve çağdaş Türk resim sanatına yansıması değerlendirilerek bir başlık altında toplanması ve yeni bir kaynak oluşturulmasının oldukça önem arz ettiği düşünülmüştür. Araştırma Anadolu Türk ressamlarından eserlerinde liman temasına yer veren, Hikmet Onat, Hasan Vecih Bereketoğlu, Nedim Günsür, Necdet Kalay, Ayhan Türker, Cumhur Koraltürk, Işıl Özışık ve Erkan Geniş'in liman temalı eser örnekleri ile sınırlandırılmıştır. Literatür ve kaynak taraması modelinin esas alındığı araştırmada, nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Nitel verileri elde edebilmek için araştırma sürecinde“doküman incelemesi”yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the master thesis on“Liman Port Theme in Contemporary Turkish Painting”is to explain the examples of the use of the port theme in contemporary Turkish painting and to collect the obtained data in one source. The foundations of contemporary Turkish painting are based on westernization movements in the Ottoman period.With The landcape paintings started in 16th century, the miniature artists who draw the busy roads used by the soldier draw attention.The tradition of topographic painting ends in the 17th century.With the Tulip Era, the Western influence is becoming strengthened in miniatures as seen in many other disciplines. The paintings of cover of Abdullah Bukhari,on the time of 1729 are the earliest figurative landscape compositions known in Turkish painting. As a result of the westernization movements which began to be prominent since the 18th century, it started to be influenced by western art. In conclusion, the period living till today and named the so-called“Contemporary Turkish Art”has emerged. With the emergence of contemporary Turkish art, artists began to describe current issues, themes. In this regard, the theme of the Port, which aims the research subject, is one of the themes in research. For this reason, it is thought that it is very important to investigate how and to what extent the port theme is used in contemporary Turkish painting art and to collect it under a title by evaluating its reflection on contemporary Turkish painting art and to create a new resource. It is limitated with the artists; Hikmet Onat, Hasan Vecih Bereketoğlu, Nedim Günsür, Necdet Kalay, Ayhan Türker, Cumhur Koraltürk, Işıl Özışık and Erkan Geniş who feature port themes. Qualitative research methods and techniques were used in the study which is based on literature and literature review model. In the research process in order to obtain qualitative data“document analysis”method is used.