Roma İmparatorluk Dönemi Kuzey Afrika amphoraları
North African amphoras of the Roman Imperial Period
  1. Tez No: 783714
  2. Yazar: ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NEZİH AYTAÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kuzey Afrika Bölgesi, antik çağ ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bölgenin Roma İmparatorluk Dönemi'ndeki ticaret ağı ve üretimini yaptığı ticari amphoralar bütünüyle bu tez çalışmasında ele alınmıştır. Kuzey Afrika Bölgesi Roma İmparatorluk Dönemi'nde, yoğun olarak tahıl ihracatı yapan bir bölgeydi. MÖ 2. yüzyıldaki zenginliğinin temelleri tahıl ihracatına dayanıyordu. Tahılın yanı sıra garum, zeytinyağı ve şarap ihracatı da yapılıyordu. MS 1. yüzyıldan itibaren ise amphora üretimi de yaparak, sıvı ve yarı sıvı ürünlerin ticaretinde amphoralar kullanılmaya başlanmıştır. Bölgede MS 1. yüzyıl ile 7. yüzyıl arasında onsekiz farklı tipolojide amphora üretimi gerçekleştirilmiştir. Ticaret bölgesi yoğun olarak Akdeniz'den Karadeniz'e batıda İspanya Fransa ve daha kuzeyde ise Britanya'ya kadar uzanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The North African Region has a very important place in the ancient economy. The trade network of the region in the Roman Imperial Period and the commercial amphorae it produced are fully discussed in this thesis. The North African Region was a region that heavily exported grain during the Roman Imperial Period. The foundations of his wealth in the 2nd century BC were based on grain exports. In addition to grain, garum, olive oil and wine were also exported. Starting from the 1st century AD, amphorae began to be used in the trade of liquid and semi-liquid products by producing amphora. Eighteen different typologies of amphora were produced in the region between the 1st century and the 7th century AD.The trade area stretches heavily from the Mediterranean Sea to the Black Sea, Spain in the west, and France in the north, and Britain in the north.