Dünya tarihinde önemli salgın hastalıklar: HIV/AIDS'in Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki politik, kültürel ve ekonomik etkileri
Major epidemics in world history: Political, cultural and economical effects of HIV/AIDS in the Republic of South Africa
  1. Tez No: 783720
  2. Yazar: ESRA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Healthcare Management, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Literatürde salgın hastalıklar ve etkileriyle ilgili çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Fakat bu çalışmalar salgınları dar bir çerçeveden ele almaktadır. Bazı çalışmalar yalnızca tek bir salgını ele alırken, birden fazla salgın hastalığı konu edinen çalışmalar ise yeterli derinlikte bilgi vermemekte, konuya ilişkin yüzeysel bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmada, tarih boyunca yaşanmış bazı büyük salgınlar incelenmiş, bu salgınların getirdiği toplumsal, kültürel, siyasal ve ekonomik değişiklikler bölgesel ve zamansal sınırlandırmalarla topluca ele alınmıştır. Bu bağlamda tarih boyunca büyük kırımlara sebep olan sıtma, veba, cüzzam, çiçek ve frengi hastalıkları ve etkileri incelenmiştir. Öte yandan HIV virüsünün neden olduğu AIDS salgınları 21. yüzyılda tüm dünyada son derece popüler olmakla birlikte özellikle Güney Afrika'da fazlasıyla etkilidir. Bu salgınların Güney Afrika'nın toplumsal yapısına, ekonomisine ve dolayısıyla siyasi dinamiklerine yaptığı olumsuz etkiler de bu çalışmada analiz edilmiştir. Ayrıca Güney Afrika'nın tarihsel, toplumsal ve ekonomik yapısına değinilmiş, bunların yanı sıra HIV/AIDS'in küresel bağlamda politik, ekonomik ve sosyal etkileşimleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various studies on epidemic diseases and their effects in the literature. However, these studies deal with epidemics in a narrow framework. While some studies only deal with a single epidemic, studies on more than one epidemic do not provide sufficient depth and provide superficial information on the subject. In this study, some major epidemics throughout history were examined, and the social, cultural, political and economic changes brought about by these epidemics were discussed collectively with regional and temporal limitations. In this context, malaria, plague, leprosy, smallpox and syphilis diseases and their effects, which have caused great slaughter throughout history, have been examined. On the other hand, AIDS epidemics caused by the HIV virus are extremely popular all over the world in the 21st century, but are particularly effective in South Africa. The negative effects of these epidemics on the social structure, economy and therefore political dynamics of South Africa were also analyzed in this study. In addition, the historical, social and economic structure of South Africa is mentioned, as well as the political, economic and social interactions of HIV/AIDS in the global context.