Covid-19 geçirmiş semptomları devam eden ve etmeyen hastaların yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasite durumlarının incelenmesi
Examination of quality of life and functional capacity status of patients suffer from with and without symptoms after covid-19
- Tez No: 783785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı Covid-19 sonrası semptomları devam eden ve etmeyen hastalarda uzun dönemde, yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasitesinin nasıl etkilendiğini ortaya koymaktır. Çalışma Covid-19 tanılarını Süleyman Demirel Üniversite Hastanesi' nden alan gönüllü 70 kişi ile yapılmıştır. Covid-19 sonrasında 6 ay geçirmiş hastalar çalışmaya dâhil edilmiştir. Değerlendirme katılımcıların sosyo-demografik bilgileri alınarak semptomlu (n=33) ve semptomsuz (n=37) olmak üzere iki grupta incelenmiştir. Covid-19 sonrası hastanın fonksiyonel durumunu değerlendirmek için Post Covid-19 fonksiyonel durum skalası, yaşam kalitesini değerlendirmek için Kısa Form 36 anketi, dispne şiddetini belirlemek için Modifiye borg skalası, fonksiyonel kapasiteyi değerlendirmek için 30 sn otur-kalk testi ve 6 dakika yürüme testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal how the quality of life and functional capacity are affected in the long term in patients with or without symptoms after Covid-19. The study was conducted with 70 volunteers who were diagnosed with Covid-19 at Süleyman Demirel University Hospital. Individuals who spent 6 months after Covid-19 were included in the study. Evaluation was analyzed in two groups, as symptomatic (n=33) and asymptomatic (n=37) by taking socio-demographic information of the participants. Post Covid19 Functional Status (PCFS) scale was used to evaluate the functional status of the patient after Covid-19, the Short Form 36 questionnaire to evaluate the quality of life, the Modified Borg Scale to determine the severity of dyspnea, the 30- second sit and stand test and the six-minute walk test to evaluate the functional capacity.