Covid-19 pandemi sürecinde çocuk acile başvuran annelerin kaygı düzeyleri ve etkileyen faktörler
Anxiety levels and affecting factors of mothers who apply to emergency with child during the covid-19 pandemic process
- Tez No: 783801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemi sürecinde (01/04/2021-30/06/2021) İstanbul'da bulunan bir kamu hastanesinin çocuk acil servisine başvuran annelerin kaygı düzeyleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla, tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı nitelikte gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da bulunan bir kamu hastanesinin çocuk acil servis birimine gelen çocukların anneleri oluşturdu. Örneklem seçimine gidilmeyerek araştırmanın yapıldığı tarihlerde araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 115 çocuğun anneleri örneklemi oluşturdu. Araştırma verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Durumluk-Süreklik Kaygı Envanteri kullanılarak toplandı. Tanıtıcı bilgi formu, araştırmacılar tarafından literatür taranması sonucunda hazırlanan çocukların ve annelerin sosyo-demografik özelliklerini ve covid ile ilgili düşüncelerini sorgulayan 29 sorudan oluşmaktadır. Annelerin kaygı düzeyleri, Spielberger ve arkadaşları tarafından (1970) geliştirilen, Öner ve Le Compte (1982) tarafından geçerlik ve güvenirliği yapılan Durumluk-Süreklik Kaygı Envanteri ile belirlendi. Katılımcılara öncelikle araştırma hakkında bilgi verilerek onamları alındı. Çocukları müşahadeye yatırılan annelere tanıtıcı bilgi formu ve durumluk-süreklik kaygı envanteri araştırmacı tarafından yüz yüze dolduruldu. Verilerin değerlendirilmesi ve analizi için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanıldı. Analiz ve bulgularda; annelerin demografik özellikleri ve bazı değişkenlerle, durumluk-süreklik kaygı envanteri puanlarının dağılımı ve puan ortalamaları karşılaştırıldı. Pandemi sürecinde çocuk acil birimine başvuran annelerin Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalaması 44,70±7,46, Sürekli Kaygı Ölçeği puan ortalaması ise 45,16±5,57 olarak bulundu. Salgının ekonomik durumu olumsuz etkilediğini ifade edenlerin etkilemediğini ifade edenlere göre, pandemi döneminde acil servise gelmede kararsızlık yaşayanların kararsızlık yaşamayanlara ve kısmen kararsızlık yaşayanlara göre, pandeminin ne zaman biteceğini bilememenin kaygısını arttırdığını ifade edenlerin etmeyenlere göre Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalamalarının anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi (p=0,05).
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive, cross-sectional and relational study to examine the anxiety levels of mothers who applied to Pediatric Emergency department of a public hospital in İstanbul during the COVID-19 Pandemic and the affecting factors (01/04/2021-30/06/2021). The sample of the study consisted of the mothers of children who applied to the Pediatric Emergency service of a public hospital in İstanbul. The sample was not selected. The mothers of 115 children who met the research criteria and agreed to participate in the study at the time of the study constituted the sample. Research data was collected by using the Descriptive Information Form and the State-Trait Anxiety Inventory. The introductory information form consists of 29 questions questioning the socio-demographic characteristics of children and mothers, which were prepared as a result of the literature review by the researchers. Anxiety levels of mothers were determined by the State-Trait Anxiety Inventory developed by Spielberger et al. (1970) and validated and reliable by Öner and Le Compte (1982). The participants were informed about the research and their consent was obtained. The introductory information form and the state-trait anxiety inventory were filled face-to-face by the researcher with the mothers whose children were hospitalized. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program was used for the evaluation and analysis of the data. In analysis and findings; The demographic characteristics of the mothers and some variables was compared to distribution of the state-trait anxiety inventory scores and the mean scores. The mean State Anxiety Scale score of the mothers who applied to the pediatric emergency unit during the pandemic process was 44.70±7.46, and the Trait Anxiety Scale mean score was 45.16±5.57. It was determined that those who stated that the epidemic negatively affected the economic situation had a significantly higher mean score on the State Anxiety Scale compared to those who stated that it did not (p=0.05). Those who were indecisive about going to the emergency room during the pandemic scored higher in State Anxiety Scale than those who were undecided and partially indecisive. It was determined that those who stated that not knowing when the pandemic would end increased their anxiety had a significantly higher mean score on the State Anxiety Scale than those who did not (p=0.05).