Sanal ortamda yürütülen pilates egzersizlerinin adölesan basketbolcuların atletik özellikleri üzerine etkisi
The effect of online pilates exercises on athletic characteristics of adolescent basketball players
  1. Tez No: 783802
  2. Yazar: SİNEM AKTÜRK ERKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Adölesan erkek basketbolcular (n=19) ile gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı; sporcuların rutin antrenman programlarına ilave olarak pandemi koşulları gereği, çevrim içi eğitimle yürütülen pilates egzersiz uygulamalarının denge, esneklik ve sıçrama gibi sportif performanslara etkisini incelemektir. Çalışmaya katılan adölesan basketbolcular (yaş: 13-14), randomize olarak pilates egzersiz grubu (n=9) ve kontrol grubu (n=10) şeklinde ikiye ayrılmıştır. Program öncesi ölçümlerde gerekli ısınmalar yapıldıktan sonra sporcular; Dikey Sıçrama Testi, Otur Uzan Testi ve Flamingo denge Testi ile değerlendirilmiştir. Tüm sporcular rutin basketbol antrenmanlarına devam ederken Pilates Egzersiz Grubundaki sporculara ek olarak çevrim içi eğitimle 5 hafta süreyle haftada 2 gün pilates egzersiz programı uygulanmıştır. Program sonunda yukarıda yazılan testler sporculara tekrar uygulanmıştır. İstatistiksel analiz IBM SPSS 26 paket programı ile yapılıp, anlamlılık düzeyi p0,05). Gruplara ait parametrelerin program öncesi ve sonrası değerleri arasındaki değişim sonuçlarına bakıldığında; pilates egzersiz grubu sporcularının uzanma mesafesi ve denge değerlerindeki değişimler, kontrol grubu sporcularının değişimlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak; adölesan basketbolcuların rutin antrenmanlarına ilave olarak çevrim içi sürdürdüğümüz pilates egzersiz programlarının sporcuların çalışmamız kapsamında değerlendirdiğimiz atletik özelliklerini olumlu yönde etkilediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, which includes adolescent male basketball players (n=19), is to examine the effect of pilates exercise program on sportive performances on balance, flexibility and jumping in addition to the routine training programs of athletes. Due to the pandemic conditions, the pilates exercise program was implemented with online education. Adolescent basketball players (age: 13-14) participating in the study were randomly divided into two groups as pilates exercise group (n=9) and control group (n=10). Before the program, the athletes warmed up and assessments included Vertical Jump Test, Sit and Reach Test and Flamingo Balance Test. While the athletes continued their basketball training, the athletes in the pilates exercise group were applied a pilates exercise program 2 days a week for 5 weeks with online education. At the end of the 5-weeks program, the same tests were evaluated to the athletes again. Statistical analyses were done with IBM SPSS 26 software and the level of significance was determined as p0.05). A significant difference was found between the groups in the change difference of the pre-program and post-program of groups for the reach distance and balance values of the pilates exercise group athletes (p0.05). As a result, the study concluded that online pilates exercise program positively affected physical parameters in the adolescent basketball players. We think that this exercise program will improve and effect positively the athletic characteristics of the basketball players by applying them with their training programs.