Lomber disk hernisi ve lomber dar kanalı olan hastaların paravertebral kas atrofisi ve spinopelvik parametrelerinin dekompressif cerrahi ile değişimi, ağrı skorlarıyla ilişkisi
- Tez No: 783806
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİLELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Lomber disk hernisi ve lomber dar kanal, bel ve bacak ağrısına yol açan ve nöroşirürjenler tarafından sıklıkla tedavi edilen patolojilerdir. Çalışmamızın amacı lomber disk hernisi veya lomber dar kanal sebebiyle opere edilmiş hastaların pre-op dönemdeki paraspinal kas-yağ oranının post-op prognoza etkisi olup olmadığını, cerrahi ile hastaların spinopelvik parametrelerinde değişiklik olup olmadığını ve bu değişikliğin prognoza etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi, İzmir Özel Gazi Hastanesi ve İstanbul Özel Memorial Hastanesine başvurmuş olan lomber dar kanal (20) veya lomber disk hernisi (20) tanısı alıp, basit diskektomi veya dekompresif cerrahi yapılan toplam 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların pre-op dönemde ve post-op 3. ayda ayakta skolyoz grafileri çektirildi ve Surgimap yazılımı ile spinopelvik parametreleri ölçüldü. Pre-op ve post-op 3. Ayda Vizüel Analog Skala (VAS) bel ve bacak, Oswestry Skalası, Japon Ortopedi Derneği (JOA) bel ağrısı skalası ile klinik değerlendirmeleri yapıldı. Pre-op Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) 'lerinde RadiAnt DICOM görüntüleyicisi ile Total Cross Sectional Area (TCSA); 3D Slicer programı ile segmentasyon yapılarak paraspinal kas/yağ oranları hesaplandı. Tüm veriler istatistiksel olarak SPSS programı ile analiz edildi. Bulgular: Lomber disk hernisi ve lomber dar kanalı olan hastaların cerrahi ile Torakal Kifoz (TK) ve Lomber Lordoz (LL) değerlerinde artış, Sagittal Vertikal Aksis (SVA) değerinde azalma olduğu görülmüştür. Lomber disk hernisi ve lomber dar kanalı olan hastaların cerrahi sonrası TK-LL-SVA değişimlerine bakıldığında TK, LL'deki değişimin dar kanal hastalarında daha fazla olduğu (Grup 1 TK değişim: 0.42 ± 5.87, Grup 2 TK değişim: 4.58 ± 4.7 P=0.018; Grup 1 LL değişim: 2.04 ± 7.56, Grup 2 LL değişim: 3.01 ± 6.67, P=0.67), SVA'daki değişimin disk hernisi olan hastalarda daha fazla olduğu görülmüştür (Grup 1 SVA değişim: 6.55 ± 30.48, Grup 2 SVA değişim: 4.07 ± 34.86, P=0.812). Lomber disk hernisi olan hastalarda kas oranı arttıkça post-op lomber lordozun arttığı (p=0.007) ve SVA'nın azaldığı (p=0.002); L4-5 düzeyindeki kas oranı arttıkça cerrahi sonrası lomber lordozun daha fazla düzeldiği (p=0.017) tespit edilmiştir. Bu korelasyonlar istatistiksel olarak anlamlıdır. Lomber dar kanal hastalarında, kas oranı arttıkça post-op SVA'nın azaldığı (p=0.041), VAS bacak skorlarının da daha fazla düzeldiği (p=0.027) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Objectives: Lumbar stenosis and lumbar disc herniation are patologies that cause low back and leg pain which are frequently treated by neurosurgeons. The aim of our study is to investigate whether the paraspinal muscle/fat ratio has an effect on post-op prognosis of patients who have been operated for lumbar disc herniation or lumbar stenosis; whether spinopelvic parameters change with surgery and whether this change has an effect on prognosis. Material and Method: We included a total of 40 patients who were admitted to the Ege University Hospital, Izmir Private Gazi Hospital and Istanbul Private Memorial Hospital between November 2021 and May 2022 and underwent simple discectomy or decompressive surgery due to the diagnosis of lumbar stenosis (20) or lumbar disc herniation (20). Standing scoliosis radiographs were taken in the pre-operative period and in the post-operative 3rd month and spinopelvic parameters were measured with the Surgimap software. Clinical evaluations were made with Visual Analogue Scale (VAS) waist and leg, Oswestry Scale, Japanese Orthopedic Association (JOA) low back pain scale at pre-operative and post-operative 3 months. Total Cross Sectional Area (TCSA) of the paraspinal muscle were measured with RadiAnt DICOM viewer and paraspinal muscle/fat ratios were calculated by segmentation with the 3D Slicer program. All data were statistically analyzed with SPSS program. Results: Patients with lumbar disc herniation and lumbar spinal stenosis had an increase in Thoracic Kyphosis (TK) and Lumbar Lordosis (LL) values and a decrease in Sagittal Vertical Axis (SVA) values with surgery. It was observed that subsequent to surgery, the change in TK and LL was higher in patients with lumbar stenosis (Group 1 TK change: 0.42 ± 5.87, Group 2 TK change: 4.58 ± 4.7 P=0.018; Group 1 LL change: 2.04 ± 7.56, Group 2 LL change: 3.01 ± 6.67, P=0.67) while the change in SVA was higher in patients with lumbar disc herniation (Group 1 SVA change: 6.55 ± 30.48, Group 2 SVA change: 4.07 ± 34.86, P=0.812). In patients with lumbar disc herniation, as the muscle ratio increased, post-operative lumbar lordosis increased (p=0.007) and SVA decreased (p=0.002). Additionally, lumbar lordosis increased more in those with a higher paraspinal muscle ratio at the L4-5 level after surgery. Whereas in patients with lumbar stenosis, as the muscle ratio increased, post-operative SVA decreased (p=0.041) and VAS leg scores improved more (p=0.027).