Akdeniz ve Ege bölgeleri'nde nohutta yanıklık hastalığına neden olan Didymella rabiei'nin patojenik karakterizasyonu ve eşey tipi analizleri
Pathogenic characterization and mating type analysis of Didymella rabiei causing ascochyta blight of chickpea in the Mediterranean and Aegean regions of Turkey
  1. Tez No: 783822
  2. Yazar: NECİP NALÇACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizde ekonomik öneme sahip olan baklagil türü olan nohut (Cicer arietinum L.) bitkisinde fungal hastalık etmenleri verim ve kalitede önemli derecede düşüşlere neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında, Akdeniz ve Ege Bölgeleri'nde Ascochyta yanıklığı etmeni Didymella rabiei (Kovachevski) vonArx [anamorph: Ascochyta rabiei (Passerini) Labrousse]'nin hastalık şiddetinin belirlenmesi, patotip tanımlamaları ve eşey tipi dağılımlarının saptanması amaçlanmıştır. Akdeniz ve Ege Bölgeleri'nde 2014-2016 yılı Haziran-Temmuz ayları arasında 14 ilde yapılan survey çalışmaları sonucunda en yüksek hastalık şiddeti İzmir, Denizli ve Adana illerinde saptanmıştır (sırasıyla % 48,60, 39,60 ve 33,76). Toplamda 494 izolat elde edilerek uzun süreli muhafaza altına alınmıştır. Patotip belirlemede 108 izolat değerlendirilmiş, bu izolatların 1 tanesi Patotip-I, 4 tanesi Patotip-II, 6 tanesi Patotip-III, 29 tanesi Patotip-IV ve 68 tanesi ise düşük virülense sahip olan izolatlar olarak belirlenmiştir. D. rabiei izolatlarının eşey tipi analizleri 476 izolat ile yapılmış, %59,03 Mat 1.1 ve %40,97 Mat 1.2 oranları saptanmıştır. Akdeniz ve Ege Bölgeleri'nde Patotip-IV ilk defa bu tez çalışması ile rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fungal diseases cause considerable yield and quality losses in chickpea (Cicer arietinum L.) plants which is an economically significant legume species for Turkey. This study aimed to define disease incidence, pathotype identification and mating type definition of Ascochyta blight desesase in chickpea caused by Didymella rabiei (Kovachevski) vonArx [anamorph: Ascochyta rabiei (Passerini) Labrousse] in the Mediterranean and Aegean Regions of Turkey. Survey studies were conducted in 14 provinces of the Mediterranean and Aegean Regions in the period of June-July in the years of 2014, 2015 and 2016. According to survey studies, the highest disease severity was revealed in İzmir, Denizli and Adana provinces (48,60, 39,60 and 33,76 % respectively). A total of 494 isolates were obtained and maintained for long term storage. Among them, 108 isolates were evaluated through pathotyping analyses, and 1, 4, 6, 29, and 68 isolates were defined as Pathotype-I, Pathotype-II, Pathotype-III, Pathotype-IV and low virulent, respectively. The mating type analyses were conducted on 476 D. rabiei isolates and the ratios were determined as 59,03 % Mat 1.1 and 40,97 % Mat 1.2. Pathotype-IV has been a first report for the Mediterranean and Aegean Regions revealed through this thesis.