Red globe üzüm çeşidinde hasat öncesı selenyum ve metil jasmonat uygulamalarının soğukta muhafaza süresince meyve kalitesı özellikleri üzerine etkısi
The effect of selenium and methyl jasmonate pre-harvest treatments on fruit quality characteristics during cold storage in red globe grape cultivar
  1. Tez No: 783823
  2. Yazar: REYHAN AKSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM CANGİ, DOÇ. DR. ONUR SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada“Red Globe”sofralık üzümde soğukta muhafaza süresince metil jasmonat (MeJA, 8.0 mM L-1) ve selenyum (Se, 1.0 mM L-1) hasat öncesi uygulamalarının meyve kalite özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Se uygulaması, meyve tutumundan 3, 5 ve 7 hafta sonra akşam saatlerinde yapraklara püskürtülmüştür. MeJA, yapraklara ve salkımlara hasattan 25 ve 15 gün önce püskürtme şeklinde uygulandı. Kontrol uygulamasında asmalara sadece saf su uygulanmıştır. Hasat edilen üzümler soğuk hava deposunda 1°C'de ve %85±5 bağıl nemde 4 ay süreyle depolanmıştır. Depolama sürecinde tüm uygulamalarda salkımlarda ağırlık kaybı artmış, tane sertliğinde ise azalma gerçekleşmiştir. MeJA ve Se uygulamaları salkımda ağırlık kaybını etkilememiştir. Depolama sonunda en düşük salkım ağırlığı kaybı kontrol (%8.90), en düşük çürüme oranı (%23.40) ve tane sertliği (60.28 N) ise Se uygulamasında belirlenmiştir. Suda çözünür kuru madde (SÇKM) içeriğindeki en yüksek artış ve depolamada en yüksek tane çürüme oranı MeJA ile muamele edilen üzümlerde saptanmıştır. Hasat ile 120. gün arasında kıyaslandığında en düşük toplam çürüme (%5.6) ve toplam asitlik (%4.41) Se uygulamasında tespit edilmiştir. Depolama süresince toplam monomerik antosiyanin (TMA) içeriği tüm uygulamalarda artmış, MeJA ve Se uygulamaları TMA içeriğini olumlu yönde etkilemiştir. Hasat öncesi Se uygulaması toplam fenol içeriğini artırmıştır. Bununla birlikte, depolama süresince kontrol ve MeJA uygulamalarında toplam fenolik (TP) miktarı artmıştır. Tüm uygulamalarda depolama süresi boyunca renk özellikleri doğrusal olarak azalmıştır. Sonuç olarak sofralık üzümlerin hasatta ve soğukta muhafaza süresince kalitesini muhafaza etmek için hasattan önce yapraktan Se uygulamasının bir araç olarak kullanılabileceği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of methyl jasmonate (MeJA, 8.0 mM L-1) and selenium (Se, 1.0 mM L-1) pre-harvest treatments were investigated on fruit quality characteristics during cold storage in the“Red Globe”table grape. Se was sprayed to foliar in 3, 5 and 7 weeks after fruit set. MeJA was applied to foliar and bunches on 25 and 15 days before harvest. In the control treatment, only pure water was applied to the vines. Harvested grapes were stored under cold conditions for 4 months at 1°C and 85±5% relative humidity. During the storage period, weight loss in clusters increased and berry firmness decreased in all applications. MeJA and Se treatments did not affect total loss in bunch. At the end of storage, cluster weight loss was the least in control (8.90%), decay rate (23.40%) and berry firmness (60.28 N) were determined in Se. The highest increase in soluble solids content (SSC) and the highest berry decay rate in storage were determined in grapes treated with MeJA. During the storage period, the total monomeric anthocyanin (TMA) content increased in all applications, and MeJA and Se applications affected the TMA content positively. While pre-harvest Se application increased the total phenol content, the total phenolic (TP) amount increased in control and MeJA applications during the storage period. The lowest total decay (5.6%) and total acidity (4.41%) were detected in selenium application when compared between harvest and day 120. Color characteristics decreased linearly during the storage period in all treatments. As a result, it has been revealed that foliar Se application before harvest can be used as a tool to maintain the quality of table grapes during harvest and cold storage.