Bronşektazi hastalarında ekspiratuar kas eğitiminin etkinliği
Effects of expiratory muscle training in patients with bronchiectasis
- Tez No: 783867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY, PROF. DR. GÖKSEL ALTINIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, ekspiratuar kas eğitiminin (EKE) bronşektazili hastalarda öksürme kuvveti, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmektir. Çalışmayı toplam 14 (6 kadın; 8 erkek) hasta eğitim, 15 (7 kadın; 8 erkek) hasta sham EKE grubunda tamamlamıştır. Hastaların öksürme kuvveti (Tepe öksürük akım hızı, TÖA), solunum kas kuvveti [maksimum ekspiratuar basınç (MEB) ve maksimum inspiratuar basınç (MİB)], solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi, altı dakika yürüme testi (6DYT) ve yaşam kaliteleri [Saint George yaşam kalitesi anketi (SGYK) ve Leicester öksürük anketi (LÖA)] belirlendi. Eğitim grubuna ve sham EKE grubuna 8 haftalık hafta da üç gün tedavi uygulandı. Eğitim grubunda solunum fizyoterapisine ek olarak dirençli EKE verildi. Sham EKE grubunda solunum fizyoterapisine ek olarak EMST-150 cihazı ile yüksüz olarak EKE verildi. Tedavi öncesi iki grubun sonuçları karşılaştırıldığında TÖA, TÖA %, MİB, MEB, 6DYT ve SGYK ve LÖA anketleri arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of expiratory muscle training (EMT) on cough strength, respiratory functions, respiratory muscle strength, exercise capacity, and quality of life in patients with bronchiectasis. A total of 14 (6 women; 8 men) patients completed the study in the education group and 15 (7 women; 8 men) patients in the sham EMT group. Patients' peak cough flow rate (PCF), respiratory muscle strength [maximum expiratory pressure (MEP) and maximum inspiratory pressure (MIP)], respiratory functions, exercise capacity, Six minute walk test (6MWT), and quality of life [Saint George Respiratory Quality of Life questionnaire (SGRQ) and Leicester cough questionnaire (LCQ)] was determined. The training group and the sham EMT group were treated for three days in an 8-week week. In addition to the pulmonary rehabilitation, resistant EMT was given in the training group, the while EMT was given without loadin the sham EMT group. When the results of the two groups were compared before the treatment, there was no significant difference between the PCF, PCF%, MIP, MEP, 6MWT, and SGRQ and LCQ questionnaires (p>0.05).