Bronşektazili hastalarda solunum kas eğitiminin egzersiz kapasitesine etkisinin araştırılması
Investigation the effect of respiratory muscle training on exercise capacity in patients with bronchiectasis
- Tez No: 489750
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bronşektazili hastalarda solunum kas eğitimi uygulaması ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle bronşektazili hastalarda solunum kas eğitimi uygulamasının önemli fizyolojik ve klinik sonuçlar üzerine etkisini araştıran ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, bronşektazili hastalarda yüksek şiddet inspiratuar kas eğitiminin egzersiz kapasitesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmada bronşektazi tanısı ile izlenen 45 birey bilgisayar programı kullanılarak rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Bir gruba sekiz haftalık, haftada üç gün, yüksek şiddetli solunum kas eğitimi (H-IMT) uygulanırken, diğer gruba aynı eğitim protokolü düşük şiddetli solunum kas eğitimi (Kontrol) ile verildi. Olguların demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. Tedavi öncesi ve sonrası solunum fonksiyonları spirometre ile, solunum kas kuvveti ağız içi basınç ölçüm cihazı ile, solunum kas enduransı sabit iş yükü testi ile, dispne algısı MMRC skalası ile, yorgunluk algılaması Yorgunluk Etki Şiddeti Ölçeği ile, egzersiz kapasitesi artan hızda mekik yürüme testi ile ve yaşam kalitesi Leicester Öksürük Anketi ile ölçüldü. H-IMT ve kontrol grubundaki bronşektazili olguların tedavi öncesi fiziksel ve demografik özellikleri, son bir yılda geçirilen alevlenme sayısı, belirti ve bulguları, solunum fonksiyon testi sonuçları, yorgunluk algı düzeyleri, solunum kas kuvvet ve endurans değerleri, egzersiz kapasitesi parametreleri birbirine benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
There are few studies investigating respiratory muscle training in bronchiectasis patients. For this reason, further studies are needed to examine the effect of respiratory muscle training on important physiological and clinical outcomes in bronchiectasis patients. In this study, it was aimed to assess the impact of high-intensity inspiratory muscle training on exercise capacity in bronchiectasis patients. In this study, 45 individuals diagnosed with bronchiectasis were randomly assigned into two groups using the computer program. High-intensity inspiratory muscle training was given one group (H-IMT) three days per week for eight weeks, while the same training protocol with low-intensity inspiratory muscle training was given the other group (Control). Subjects' demographic and physical characteristics were recorded. Before and after treatment, pulmonary functions by a spirometer, respiratory muscle strength using mouth pressure device, respiratory muscle endurance with a constant load test, dyspnea perception by MMRC scale, fatigue perception by Fatigue Severity Scale, exercise capacity using incremental shuttle walking test and the quality of life with Leicester Cough Questionnaire were measured. The physical and demographic characteristics, number of exacerbations in the last year, symptoms and findings, pulmonary function test results, fatigue perception levels, respiratory muscle strength and endurance values, exercise capacity parameters were similar before treatment between H-IMT and control groups (p>0.05).