Endüstri ürünü tasarımında modüler çözümler ve yaratıcılık üzerine bir model
- Tez No: 78391
- Danışmanlar: PROF. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Endüstri Ürünü Tasarımı'nda Modüler Çözümler ve Yaratıcılık) işlevlerinin sistematik modelleştirilmesi amaçlanan bu araştırma aşağıdaki bölümlerden meydana gelmektedir: GİRİŞ(Araştırma'nın Önemi ve Araştırma'mn Metodu) belirtilmiştir. BİRİNCİ BÖLÜM(Endüstri ve Modüler Düşünce) incelenmiştir. İKİNCİ BÖLÜM(Endüstri Ürünleri Tasarımı'nda Modül Sistemleri sistemleştirilmiş ve modelleştirilmiştir, ÜÇÜNCÜ BÖLÜM(Modüler Endüstri Ürünleri Tasarımı'nda; Koordinat Eksenleri'nin Dönüştürülmesi ve Koordinat Sistemleri'nin (-Basic Bilgisayar Programları-) Dönüşümü geliştirilmiştir. DÖRDÜNCÜ BÖLÜM (Modüler Endüstri Ürünü Tasarımı'nda Ekonomi Boyutu) sistemleştirilmiş ve modelleştirilmiştir, BEŞİNCİ BÖLÜM(Endüstri Ürünü Tasarımı'nda Modüler Yaklaşımlar'ın Yaratıcılığa Getirdikleri) açıklanmıştır.ALTINCI BÖLÜM[ ( - Endüstri Tipleri'ne göre-) Modüler Endüstri Ürünleri Tasarımı Örnekleri] Fotoğraflar'm sistematik şematikleştirilmesi ile gösterilmiştir. SONUÇEndüstri Ürünü Tasarımı'na; [Teorik (= kuramsal) Katkılar ve Eğitim Katkısı] açıklanmıştır ve MODÜLER ENDÜSTRİ ÜRÜNÜ TASARIMI için önerilen MODELLER belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
19 SUMMARY This research that k aimed to systemathic modelizing of (Modular Solutions and Creativity in Industrial Product Design) consists of those chapters: INTRODUCTION (The Research's Importance and Research Method) have been stated. FIRST CHAPTER (Industry and Modular Approach) have been examined. SECOND CHAPTER (Modular Systems in Industrial Product Design) have been systemized and modelized. THIRD CHAPTER In Modular Industrial Product Design; Transformation of The Coordinate Axes and (-Basic Computer Programs-) Transformation of the Coordinate Systems) have been developed. FOURTH CHAPTER (Economy Dimension in Modular Industrial Product Design) have been systemized and modelized. FIFTH CHAPTER The Creativity Profits that are provided in the Modular Industrial Design have been explained.20 SIXTH CHAPTER [(-According to Industry Types - ) Modular Industrial Products Design Examples] have been shown with systemathic schematizing of photographs. CONCLUSION Theoritical Profits and Educational Profit to Industrial Product Design have been stated and the MODELS that are suggested for MODULAR INDUSTRIAL PRODUCT DESIGN have been specified.