Acceptance of software process improvement models in small and medium sized enterprises: Empirical findings of it sector in Turkey
Yazılım süreç iyileştirme modellerinin küçük ve orta ölçekli şirketlerde kabulü: Türkiye'de bilişim sektörünün ampirik bulguları
- Tez No: 783934
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ÖZCAN TOP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yazılım endüstrisi tüm dünya ekonomilerinin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu firmaların çoğunluğu küçük ve orta ölçekli şirketlerden (KOBİ) oluşmaktadır. Bu şirketler, rekabetçi bir ortamda ürün kalitesini ve verimliliğini artırmak için Yazılım Süreç İyileştirmelerinden (YSİ) faydalanmayı amaçlamaktadır. YSİ uygulamaları beraberinde kurumsal değişim ve yeni araçlara, tekniklere ve iş uygulamalarına adapte olmayı gerektirdiğinden; kurumlar değişimden kaynaklanan çeşitli zorluklarla başa çıkmak zorundadır. Bu çalışmanın amacı, KOBİ'lerde kullanılan YSİ modellerinin başarısını ve kabulünü etkileyen faktörleri belirlemektir. Ayrıca Türkiye'deki KOBİ çalışanlarının YSİ modellerine yönelik tutumlarının analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, davranışsal teori temel alınarak KOBİ'ler için YSİ Kabul Modeli geliştirilmiştir. Modeli doğrulamak için karma araştırma yöntemi çalışması yürütülmüştür. Öncelikle modelin yapı geçerliliğini ve güvenirliğini değerlendirmek için pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Daha sonra 384 katılımcıdan anket ile nicel veri toplanmış, ardından 10 KOBİ çalışanı ile yapılan görüşmelerle nitel aşama tamamlanmıştır. Güvenilirlik testi, açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli ile nicel veri analiz edilmiştir. Nitel veriler için içerik analizi yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, KOBİ'lerde YSİ'nin kabulünü etkileyen temel faktörlerin yönetim desteği, algılanan verimlilik, algılanan kalite, rekabet edilebilirlik algısı, yetenekler, kaynaklar ve eğitim olduğu ortaya koymuştur. Ayrıca, Türkiye'de KOBİ'lerin YSİ uygulamalarına yönelik genel eğiliminin olumlu olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The software industry is playing a significant role in development of economies all over the world. It is mainly made up of small and medium software enterprises (SMEs). These companies aim to benefit from Software Process Improvements (SPI) to increase product quality and productivity in a competitive environment. Several SPI models have been developed to improve software quality in SMEs. As SPI require organizational change and adaptation to new tools, techniques and work practices; organizations have to handle with several challenges emerged from the change. The objective of this study is to identify the factors that influence the success and the acceptance of SPI models used in SMEs. Moreover, it is aimed to analyze the attitude of SME employees towards the SPI models in Turkey. In this context, the SPI acceptance model was developed based on an established behavioral theory for SMEs. The mixed methods research study was conducted to validate the model. First of all, a pilot study was performed to evaluate the construct validity and reliability of the model. Then, the quantitative data were collected from 384 participants with a survey, and it was followed by a qualitative stage which was completed by interviews with 10 SME employees. Quantitative data were analyzed with reliability test, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis and structural equation modeling. Content analysis was performed for qualitative data. The results of the study revealed that management support, perception of productivity, perception of quality, perception of competitiveness, skills, resources and training are the key factors that affect the acceptance of the SPI in SMEs. Moreover, the general tendency of SMEs towards SPI activities is positive in Turkey.