Avukatlıkta reklam yasağı
Advertising ban in lawyers
  1. Tez No: 783950
  2. Yazar: SABAHAT AFŞİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECAT AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Ülkemizde avukatlık mesleğinin tarihsel anlamda Batı'ya göre köklü bir geçmişi yoktur. Esas olarak Tanzimat Dönemi'nden itibaren gelişme gösteren avukatlık mesleğinde kamu hizmeti niteliği ağır basmış ve düzenlemeler de bu yönde yapılmıştır. Reklam yasağı da bu kapsamda yapılan düzenlemelerin başında gelmektedir. Avukatlığın; bağımsızlığı, kamu hizmeti niteliği, saygınlık ve onuru avukatlar arasındaki haksız rekabetin engellenmesi gibi hususlar gerekçe gösterilerek ve esas alınarak yapılan bu düzenlemeye ilişkin mevzuatımızda birtakım hükümler bulunmaktadır. Bu kapsamda esas olarak Avukatlık Kanunu'nun 55.maddesi reklam yasağı başlığı altında genel bir düzenlemeye sahiptir. Daha ayrıntılı düzenleme ise bu maddeye dayanılarak çıkarılan Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliğidir. Bu yönetmelik yasağı detaylandırmış ve somutlaştırmıştır. Bunlara ek olarak yine Türkiye Barolar Birliği tarafından çıkarılan Meslek Kurallarında da özellikle 7, 8 ve 40. kurallar avukatlıkta reklam yasağına ilişkindir. Bu düzenlemelere aykırı eylemlere karşı Barolar ve Türkiye Barolar Birliği tarafından verilen disiplin cezalarıyla da yasak somutlaştırılmaya çalışılmıştır. Avukatlıkta reklam yasağı; düzenlemelere gerekçe olarak sunulan hususlar dikkate alınarak Doktrinde hukukçuların bazıları tarafından savunulmaktadır. Fakat bu yasak ve düzenlemeler doktrinin büyük çoğunluğu tarafından ise eleştirilmekte olup günümüz koşullarına uymadığı söylenmektedir. Ayrıca bu hukukçular yasağın diğer ülkelerde de yumuşatıldığını ve reklam yapmanın yasaktan ziyade hak olduğunu vurgulayıp buna yönelik kararların verildiğini de görüşlerine destek olarak sunmaktadırlar. Tez kapsamında da değerlendirmemizi yapmış olmakla birlikte kısaca söylemek gerekirse; yasağın günümüz koşullarına uymadığı ve yeterince de uygulanmadığı bu sebeple uygulama birliği sağlanmadığını da açık bir şekilde görmekteyiz. Bu sebeple avukatlıkta reklam yasağı uygulamasında günümüz koşullarına uygun bir şekilde gerekli iyileştirme ve düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler Kamu Hizmeti, Bağımsızlık, Reklam, Yasak, Hak, Reklam Yasağı, Avukatlık, Rekabet, Haksız Rekabet.
Özet (Çeviri)
The legal profession does not have a long history in our country. In the legal profession, which has developed mainly since the Tazminat, the quality of public service predominates and regulations have been made for this. Advertising ban is one of the regulations made in this context. Attorneyship; some regulations were made as a result of this practice, which was based on issues such as independence, public service, dignity and honor, and prevention of unfair competition among lawyers. In this context, article 55 of the Attorneyship Law has a general regulation under the heading of prohibition of advertising. The more detailed regulation is the Turkish Bar Association Advertising Ban Regulation issued based on this article. This regulation detailed and concretized the prohibition. In addition of these, in the Professional Rules issued by the Union of Turkish Bar Associations, rules 7, 8 and 40 mainly relate to the prohibition of advertising in attorneyship. Which the disciplinary punishments given by the Bar Associations and the Union of Turkish Bar Associations against acts contrary to these regulations, the prohibition became concrete. Prohibition of advertising in the advocacy; It is defended by some lawyers, taking into account the issues presented as justification for the regulations. However, these prohibitions and regulations are criticized by most of the lawyers and it is said that they do not comply with today's conditions. In addition, this majority; They emphasize that the ban has been softened in other countries and that advertising is a right rather than a ban, and they support their views. Although we have made our evaluation within the scope of the thesis, we also clearly see that the ban does not comply with today's conditions and is not implemented sufficiently, therefore, there is no unity of application. For this reason, in our opinion, necessary improvements and arrangements in accordance with today's conditions. Keywords Public service, Independence, Advertising, Prohibition, Right, Advertising Ban, Advocacy, Rivalry, Unfair Competition.