Sakin Şehir Akyaka'nın destinasyon marka kişiliğinin destinasyon marka sadakati üzerine etkisi
The effect of Cittaslow Akyaka's destination brand personality on destination brand loyalty
- Tez No: 783968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma Sakin Şehir (Cittaslow) kapsamında Akyaka marka kişiliğinin Akyaka marka sadakati üzerindeki ilişkisini incelemek üzere hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı, Akyaka'yı Sakin Şehir kapsamında değerlendirerek destinasyon marka kişiliğinin destinasyon marka sadakati üzerindeki etkisini incelemek ve literatüre; turizmin, marka kişiliği ve marka sadakati birleşiminde katkı sağlamaktır. Çalışmada sırasıyla; Sakin Şehir, Akyaka, marka ve destinasyon kavramlarına değinilmiş ve ilgili konularda literatür taraması yapılarak teorik konular ele alınmıştır. Sonrasında literatürdeki marka kişiliği ile marka sadakati arasındaki ilişkilere ve çalışmanın asıl konusu olan destinasyon marka kişiliği ile destinasyon marka sadakati arasındaki ilişkiye değinilerek çalışmanın uygulama bölümüne zemin hazırlanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Farklı bölgelerde yaşayan Akyaka'yı en az bir kere ziyaret etmiş 303 katılımcı turiste Akyaka marka kişiliği ve Akyaka marka sadakati ile ilgili sorular içeren bir anket formu doldurulmuştur. Ankete katılım sağlayan turistlerin tamamladığı anket formları yapısal eşitlik modeline göre test edilmiş ve marka kişiliği boyutlarından biri olan samimiyet ile Akyaka marka sadakati arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to examine the relationship between Akyaka brand personality and Akyaka brand loyalty within the scope of Cittaslow. The aim of the study is to evaluate Akyaka within the scope of Cittaslow, to examine the effect of destination brand personality on destination brand loyalty and to contribute to the literature in the combination of tourism, brand personality and brand loyalty. In the study, respectively; Cittaslow, Akyaka, brand and destination concepts are mentioned, and theoretical issues are discussed by making a literature review on related issues. Afterwards, the relationship between brand personality and brand loyalty in the literature and the relationship between the destination brand personality and destination brand loyalty, which is the main subject of the study, were mentioned and the ground for the application part of the study was prepared. In the application part of the study, the questionnaire technique was used as a data collection tool. A questionnaire form containing questions about Akyaka brand personality and Akyaka brand loyalty was filled in to 303 participating tourists who lived in different regions and visited Akyaka at least once. The questionnaire forms completed by the tourists who participated in the questionnaire were assessed according to the structural equation model and it was revealed that there is a positive relationship between sincerity, which is one of the brand personality dimensions, and Akyaka brand loyalty.