Routing algorithms as an application of graph theory
Grafik teorisinin bir uygulaması olarak yönlendirme algoritmaları
  1. Tez No: 783975
  2. Yazar: GÖKBERK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu makale, en kısa yönlendirme yolunu veya minimum maliyeti bulmak için grafik tabanlı modellerde İnternet Protokolü gibi genellikle çeşitli ağ türlerinde kullanılan yönlendirme algoritmalarını incelemektedir. Bir noktadan diğerine en kısa yolu hesaplamak için temel yaklaşım, kaynak düğümden başlayarak belirli bir grafiği aramak ve hedef düğüme ulaşılana kadar bitişik düğümleri katetmek. Amaç, hedef düğüme giden en kısa yönlendirme yolunu belirlemektir. Bu makale, iyi bilinen yönlendirme algoritmalarını, yani Bellman-Ford ve Dijkstra'nın tek kaynaklı en kısa yol algoritmalarını ve ağ iletişim protokolleri, arbitrajda bir kripto para birimi değişimi ve robotikte köşe ağırlıklı yönlendirilmiş grafikler gibi uygulama alanlarını araştırmaktadır. Rapor, engellenen yol isteklerinin sayısını azaltmayı ve özellikle kriptografik araçlarda genel kullanımı iyileştirmeyi amaçlıyor. Yönlendirme algoritmaları, belirli zamanlarda hava koşulları ve yol kapasitesi gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanan belirsizliklerle analiz edilir ve tanımlanır. En Kısa Yol Algoritmalarındaki (SPP) ana zorluklar, hangi kenarların ekleneceğini belirlemek ve farklı yollar arasındaki mesafeleri kenar uzunluklarına göre karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
This paper examines routing algorithms that are generally used in various network types, such as Internet Protocol in graph-based models, to find the shortest routing path or minimum cost. The fundamental approach for calculating the shortest path between one point to another is searching a given graph, starting at the source node, and traversing adjacent nodes until the destination node is reached. The aim is to identify the shortest routing path to the destination node. This paper searches well-known routing algorithms, namely Bellman-Ford and Dijkstra's single source shortest path algorithms, and their application areas like network communication protocols, a cryptocurrency exchange in arbitrage, and vertex-weighted directed graphs in robotics. The paper aims to decrease the number of blocked path requests and improve overall usage, especially in cryptographic tools. The routing algorithms are analyzed and defined with uncertainty arising from various factors, such as weather conditions and road capacity at specific times. The main challenges in the Shortest Path Algorithms (SPP) are identifying which edges to add and comparing the distances between different paths based on their edge lengths.