Evaluating the effect of green roof systems on the building through cyprus climate
Yeşil çatı sistemlerinin binaya etkisinin kıbrıs iklimi üzerinden değerlendirmesi
  1. Tez No: 784014
  2. Yazar: HÜSEYİN EMRE GÜRSES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERVİN ABOHORLU DOĞRAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Hızla gelişen teknoloji ile birlikte dünyada yaşayan bütün canlıların yaşam şekilleri ve konfor alanı değişmiştir. Artan nüfus yoğunluğu karşısında kentleşme ihtiyacı doğarken, enerji ihtiyacı ülkelerin karşılaştıkları en önemli sorun haline gelmiştir. Bu sebeple hayatımızda enerji, Kıbrısta ise enerji verimliliği önemli bir yer taşımaktadır. Ülkemizde enerji verimliliği ile ilgili son yıllarda yapılan çalışmaların ve uygulamaların sayısı her geçen gün artsa da; düzensiz kentleşme, yeşilliğin yerini geçirimsiz yüzeylere bırakması enerjiye duyulan ihtiyacın artmasına sebep olmaktadır. Dünyada enerji kullanımının yaklaşık %40 artması ve bunun büyük bir kısmını fosil yakıtların oluşturması iklim krizini beraberinde getirirken, ekolojik sistemin tahrip edilmesi, kişi başına düşen yeşil alan miktarının azalması karşısında çözüm arayışları zorunlu hale gelmiştir. Bu noktada enerjinin en çok konut sektöründe kullanılması, kentlerde oluşan ısı adaları, binaların yalıtımsız olması ve yaşanan iklimsel felaketler gibi sorunlar ''yeşil bina, yeşil çatı'' kavramlarını ön plana çıkarmıştır. Yeşil çatılar; tahrip edilen ekolojinin iyileştirilmesine ve sürdürülebilir olmasına, dünyaca kabul edilen biyolojik çeşitliliğin artmasına karşı çözüm olarak ön plana çıkarken, sera gazı emisyonlarının ve sıcaklığın önüne geçerek atmosfer kirliliğini ve kentsel ısı adası etkisini azalttığı bilinmektedir. Yeşil çatılar kentsel ölçekte ekolojik açıdan; tarım, biyo-çeşitliliğin artması, filtrasyon ile havada ki parçacıkların emilimi, yağmur suyu depolaması, hava kalitesini iyileştirirken gürültü etkisini azaltma gibi faydalar sağlamaktadır. Sosyal sürdürülebilirlik ve kişi başına düşen yeşil alan miktarının azalmasına karşı; kamusal alanların yaratılması hedeflenirken, aynı zamanda yeşil çatıların insan psikolojisine ve strese olan pozitif etkisi, atıl durumda olan çatıların zemin çoğaltma yani ''kentin çatıda yaşaması'' düşüncesi ile bağdaştığı düşünülmektedir. Tez kapsamında; enerji, yeşil bina stratejileri ve sertifikasyonlarının tanımı yapılıp, binalarda enerji verimliliğine etki eden çatı bileşeni ele alınarak, yeşil çatı sistemleri, katmanları, tasarım kriterleri ve faydaları örnek yeşil çatı uygulamaları ile desteklenerek incelenmiştir. Çalışma için Kıbrıs bölgesinde bulunan 80m2 örnek bir bina EnergyPlus simülasyon motoru ile çalışan DesignBuilder enerji simülasyon programı ile modellenmiştir. Örnek bina, Kıbrıs iklim bölgesine tanıtılmış; TS825'e uygun olarak belirlenen yapı bileşenleri, standart çatı ve yeşil çatıların bina enerji performansına etkisi karşılaştırılmak için simülasyonlar yapılmıştır. Ayrıca seyrek yeşil çatı sistemi uygun görülerek, yeşil çatı sisteminin verimliliğini gözlemlemek için bölgesel iklim koşullarına uygun olan beş farklı bitki belirlenerek farklı bitki taşıyıcı katman ve bitki yaprak yüzey alanı indeksi (LAI) değerleriyle simülasyonlar oluşturulmuştur. Elde edilen simülasyon sonuçlarıyla, ilgili parametrelerin toplam bina enerjisine, ısıtma ve soğutma yüklerine, yakıt tüketimine ve CO2 emisyonuna etkisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapidly developing technology, the life styles and comfort areas of all living organisms in the world have changed. While the need for urbanization has arisen in the face of increasing population density, the need for energy has become the most important problem faced by countries. Due to this, energy in our lives and energy efficiency in our country have an important role. Although the number of studies and applications related to energy efficiency in our country has increased recently; unplanned urbanization, the replacement of greenery with impermeable surfaces cause an increase in the need for energy. Overexploitation of fossil fuels leads to 40% increase in energy use. The rise of energy use is causing the climate crisis. Thus, decreasing the amount of green space has become a key factor for developing solutions in the face of ongoing ecological problems. At this point, problems such as the use of energy mostly in the housing sector, the cities' heat islands, uninsulated buildings and the climate crisis have brought up the concept of“green building, green roof”. Green roofs are ecological on an urban scale. It provides benefits such as increase in biodiversity, absorption of particles in the air by filtration, rainwater storage, improvement of air quality, reduction of noise effect. While it is aimed to create public spaces against the decrease in the amount of green space per capita, the positive effect of green roofs on human psychology and stress is thought to be compatible with the idea of doing activity on the ground on unused roofs, that is, the idea of living on the roof of the city. Within the scope of the thesis; energy, green building strategies and were defined, the roof component that affects energy efficiency in buildings was discussed, and green roof systems, green roof layers, design criteria and benefits were supported by green roof applications. For the study, an 80m2 sample building in the Cyprus region was modeled with the DesignBuilder energy simulation program working with the EnergyPlus simulation engine. The sample building was introduced to the Cyprus climate zone. Simulations were made to compare the effects of building components, standard roofs and green roofs determined in accordance with TS825 on building energy performance. In addition, considering the extensive Green roof system, five different plants (Sedum Acre, Frankenia Thymifolia,Vinca Major, Holm Oak, Rape) suitable for local climatic conditions were determined to observe the efficiency of the green roof system, and simulations were created with different growing medium (substrate) layer and plant leaf surface area index (LAI) values. Based on simulation results; the effects of the relevant parameters on the total building energy, heating and cooling loads, fuel consumption and CO2 emissions were obtained.