Postpartum 6-12 ay arasındaki kadınlarda kilo retansiyonunu etkileyen psikososyal faktörler
Psychosocial factors affecting weight retention in women between 6-12 months postpartum
- Tez No: 784042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DAŞIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırma, postpartum 6-12 ay arasındaki kadınların kilo retansiyonu ve etkileyen psikososyal faktörleri incelemeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tipte Covid-19 pandemi zamanında Ocak 2021-Şubat 2023 arasında postpartum 6-12 ay arası olan 350 kadın ile yapılmıştır. Verilerin toplanılması için bireysel soru formu,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Depresyon, Stres, Anksiyete Ölçeği (DASS-21) ve Beden Memnuniyeti Ölçeği”ile kullanılmıştır. Bulgular: Kadınların postpartum kilo retansiyonu (PPKR) ortalaması 13.71±5.70, %53.7'sinde 10 kg üzerinde PPKR (%43.7 15 kg ve üzeri) belirlenmiştir. Gebelik başlangıcında obezite oranı %2 iken postpartum obezite oranı %35.4 saptanmış ve %33.4 oranında bir artış olmuştur. Gebelik başlangıç beden kitle indeksi normal olan, lise mezunu olan, orta düzeyde geliri olan, şehirde yaşayan, sigara içen, 2 çocuğa sahip, postpartum fiziksel aktivitesi düşük olan, Tıp Enstitüsü (IOM) rehberine göre fazla gestasyonel kilo alımı (GKA) olanların PPKR'nun yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to examine the weight retention and affecting psychosocial factors in women between 6-12 months postpartum. Materials and Methods: The study was conducted with 350 women who were 6-12 months postpartum between January 2021 and February 2023, at the time of the descriptive Covid-19 pandemic. In order to collect the data, an individual questionnaire was used with the“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (ÇBASDÖ), Depression, Stress, Anxiety Inventory (DASS-21) and Body Satisfaction Scale”. Results: The mean postpartum weight retention (PPWR) of the women was 13.71±5.70, 53.7% of the women had PPWR over 10 kg (43.7% 15 kg and above). While the obesity rate was 2% at the beginning of pregnancy, the postpartum obesity rate was found to be 35.4% and there was an increase of 33.4%. According to the Institute of Medicine (IOM) guideline, PPWR of those with normal pregnancy-start body mass index, high school graduate, moderate income, living in the city, smoking, having 2 children, low postpartum physical activity, was found to be high.