Adölesan dönemi badminton sporcularında 8 haftalık badminton odaklama antrenmanının dikkat düzeyi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 8 weeks of badminton focus training on attention level in adolescent badminton athletes
  1. Tez No: 784043
  2. Yazar: SERDAR DANİYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı adölesan dönemi Badminton sporcularında 8 haftalık Badminton antrenmanlarının, dikkat düzeyi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmaya lisanslı 20 deney grubu ile 20 lisanlı kontrol gurubu olmak üzere toplamda 40 badminton sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubunda ki Sporculara 8 hafta boyunca, haftada 3 gün olmak üzere badminton odaklama (hedef) antrenmanları yaptırılmış, kontrol grubuna ise sadece genel badminton antrenmanı yapılmıştır. Çalışmada sporcuların dikkat düzeyi performanslarının ön-test ve son-test sonuçlarına göre, 8 hafta boyunca yapılan Badminton antrenmanlarının etkisi araştırılmıştır. Verilerin analizlerinde SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde; aritmetik ortalama, standart sapma ve ön-test, son-test sonuçları arasındaki farklılıkların tespitinde, Paired Samples t-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of 8-week badminton training on the attention level of adolescent badminton players. A total of 40 badminton players, including 20 licensed experimental groups and 20 licensed control groups, participated in the research voluntarily. Athletes in the experimental group were given badminton focusing (target) training for 8 weeks, 3 days a week, and only general badminton training was given to the control group. In the study, the effect of badminton training for 8 weeks was investigated according to the pre-test and post-test results of the attention level performances of the athletes. SPSS 26 package program was used in the analysis of the data. In analysis; Paired Samples t-test was used to determine the differences between arithmetic mean, standard deviation and pre-test and post-test results.