Covıd 19 pandemi sürecinde 18-45 yaş arası kadınlarda genitoüriner sorunlar ve etkileyen faktörler
Genitoürinar problems of women aged 18-45 and affecting factors in the covid 19 pandemic process
- Tez No: 784056
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tanımlayıcı tipte tasarlanan bu çalışmada COVID 19 pandemi sürecinde 18-45 yaş arası kadınlarda genitoüriner sorunlar ve etkileyen faktörlerin belirlemesi amaçlanmıştır. Çalışma 01.09.2021-01.12.2021 tarihleri arasında 18-45 yaş aralığındaki 130 kadın ile tamamlandı. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan anket formu ile toplandı. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi bilgisayar ortamında SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistiksel ölçütler (ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler ve yüzdelik sayılar) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde kategorik veriler arasındaki farkın belirlenmesinde Ki-Kare testi uygulanmış ve yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırmaya katılan kadınların tamamı evli olup ortalama yaşları 34,18 ± 5,87'dir.
Özet (Çeviri)
In this descriptive study, it was aimed to determine genitourinary problems and affecting factors in women between the ages of 18-45 during the COVID-19 pandemic process. The study was completed with 130 women between the ages of 18-45 between 01.09.2021 and 01.12.2021. The data of the study were collected by the researchers with a questionnaire prepared in line with the literature. Statistical evaluation of the obtained data was done in computer environment with SPSS 25.0 package program. Descriptive statistical criteria (mean, standard deviation, minimum and maximum values, and percentiles) were used. In the evaluation of the data, the Chi-Square test was applied to determine the difference between the categorical data and the error level was taken as 0.05. All of the women participating in the study were married and their average age was 34.18 ± 5.87 years.