Covıd-19 riskli temas nedeniyle başvuran sağlık çalışanlarında hastalık temas kategorisi ve covıd-19 aşılanma durumuna göre covıd-19 enfeksiyonu gelişme sıklığı ve hastalık ciddiyeti
Covid-19 infection rate and severity among healthcare workers based on disease contact category and covid-19 vaccination status in those who presented due to risky contact
- Tez No: 784063
- Danışmanlar: DR. HANDE BERK CAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisi tüm insanlığı etkilediği gibi sağlık sistemi ve sağlık çalışanları için de büyük tehdit oluşturmaktadır. Sağlık çalışanları hem hastalara hizmet verirken hem de hastane dışı ortamda COVID-19'a maruz kalmaktadır. Bu maruziyetler sağlık çalışanlarının hayatını tehdit ettiği gibi sağlık hizmetini de sekteye uğratmaktadır. Çalışmamızda COVID-19 maruziyeti olan sağlık çalışanlarının bulaş kaynaklarını, temas risk durumlarını, aşılanma durumlarını belirleyip COVID-19 enfeksiyonu gelişmesi üzerine etkilerini ve enfeksiyonun ciddiyetini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: COVID-19 riskli temas nedeniyle 18/Mart/2020 ve 29/Kasım/2021 tarihleri arasında Pandemi Çalışan Sağlığı Polikliniği'ne başvuran sağlık çalışanları araştırmaya dahil edildi. Sağlık çalışanlarının demografik bulguları, semptomları, çalışılan birim, COVID-19 PCR sonucu, hastaneye yatış ve mortalite durumları, geçirilmiş COVID-19 enfeksiyonu, aşılanma durumu ve sayısı, temas kaynağı, temas risk grubu verileri retrospektif olarak kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışma popülasyonu 1410 başvurudan oluşmaktaydı. 515 kişi COVID-19 ile enfekteydi. Yüksek riskli temaslı 1100, orta riskli temaslı 276, düşük riskli temaslı 34 kişiydi. COVID-19 PCR pozitifliğine göre yüksek, orta ve düşük riskli teması olanlar arasında anlamlı fark saptandı (p=0.0002). Temas kaynağının çoğunluğunu aile (%41) ve çalışan (%30.3) oluşturmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: The COVID-19 pandemic has posed a significant threat to the healthcare system and healthcare workers, as it has affected humanity as a whole. Healthcare workers are exposed to COVID-19 both while providing services to patients and outside of the hospital. These exposures not only threaten the lives of healthcare workers but also disrupt healthcare services. In our study, we aimed to determine the sources of infection, contact risk situations, vaccination status, and their effects on the development and severity of COVID-19 infection among healthcare workers who were exposed to COVID-19. Materials and Methods: Healthcare workers who presented to the pandemic worker health clinic between March 18, 2020 and November 29, 2021, due to COVID-19 risky contact, were included in the study. Demographic data, symptoms, work unit, COVID-19 PCR results, hospitalization and mortality status, past COVID-19 infection, vaccination status and number, contact source, and contact risk group data of healthcare workers were retrospectively recorded. Results: The study population consisted of 1410 applications, of which 515 were infected with COVID-19. There were 1100 high-risk contacts, 276 moderate-risk contacts, and 34 low-risk contacts. A significant difference was observed between those with high, moderate, and low-risk contacts based on COVID-19 PCR positivity (p=0.0002). The majority of the contact sources were family (41%) and co-workers (30.3%).