Evaluation of non-bronchoscopic bronchoalveolar lavage method in the diagnosis of ventilator-associated pneumonia in neonatal and pediatric intensive care units
Yenidoğan ve çocuk yoğun bakım ünitelerinde ventilatör ilişkili pnömonı tanısında nonbronkoskopik bronkoalveolar lavaj yönteminin incelenmesi
- Tez No: 784064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son yıllarda mekanik ventilasyon yoğun bakımlarda solunum yetmezliği tedavisinde hayat kurtarıcı bir yöntem olmakla birlikte buna bağlı gelişen komplikasyonlar ciddi mortalite ve morbiditeye sebep olabilmektedir. Çalışmamızın amacı; Ventilatör İlişkili Pnöomoni (VİP) tanısında Bronkoalveolar Lavaj (BAL) ve trakeal aspirat sonuçlarının korelasyonunun değerlendirilmesidir. Çalışmamızda Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda bulunan Yenidoğan Yoğun Bakım ve Çocuk Yoğun Bakım Ünitelerinde yatmakta olan 40 pediatrik hasta dahil edilmiştir. Hastalardan iki farklı teknikle (endotrakeal aspirat ve nonbronkoskopik bronkoalveolar lavaj) alınan aspirat örneklerinin karşılaştırılması ve hasta gruplarının demografik özelliklerinin karşılaştırılmasıyla çalışmamız gerçekleştirilmiştir. Alınan örnekler hastanemiz mikrobiyoloji laboratuvarında çalışılmış ve iki örnekleme yöntemi arasındaki korelasyon değerlendirilmiştir. NB-BAL ve ETA sonuçlarının %60 oranında uyumlu olduğu saptanmıştır. Uyumsuzluk gözlenen %40'lık dilimin de %68,8'inde ise trakeal aspiratta üreme saptanmış ancak bu sonuçlar BAL numuneleriyle korelasyon göstermemiştir. Sonuç olarak sınırlı örneklem büyüklüğüyle yapılan bu gözlemsel kesitsel çalışmada iki farklı aspirat örnekleme tekniğinin istatistiksel olarak anlamlı oranda birbirini desteklediği ancak klinik korelasyonla desteklenerek kullanıldıklarında birbirlerine üstünlüklerinin olmadığı görülmüştür ancak örneklem büyüklüğü artırılarak daha geniş çalışmalar yapılması gerektiği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Non-bronchoscopic Bronchoalveolar Lavage Method in the Diagnosis of Ventilator-Associated Pneumonia in Neonatal and Pediatric Intensive Care Units Although mechanical ventilation has been a life-saving method in treating respiratory failure in intensive care units in recent years, its complications can cause severe mortality and morbidity. The aim of our study; Evaluation of the correlation of BAL and tracheal aspirate results in the diagnosis of VAP. Our study included 40 pediatric patients hospitalized in the Neonatal Intensive Care and Pediatric Intensive Care Units of Atatürk University Research Hospital, Department of Pediatrics. Our study compares the aspirate samples taken from the patients with two different techniques (endotracheal aspirate and non-bronchoscopic bronchoalveolar lavage). The samples taken were studied in the microbiology laboratory of our hospital, and the correlation between the two sampling methods was evaluated. NB-BAL and ETA results were found to be compatible with 60%. Growth detected in the tracheal aspirate in 68.8% of the 40% discordance was observed, but these results did not correlate with BAL samples. As a result, in this observational cross-sectional study conducted with a limited sample size, it was seen that two different aspirate sampling techniques supported each other statistically significantly. Still, they were not superior to each other when supported by clinical correlation, but it is concluded that more extensive studies should be done by increasing the sample size.