Kronik myeloproliferatif hastalıklarda JAK2 V617F mutasyonunun hematolojik parametrelerle ilişkisinin araştırılması
Relationship between JAK2 V617 mutation and hematologic parameters in chronic myeloproliferative diseases
- Tez No: 784170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİRAY BOZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Janus Kinaz 2 (JAK2) geninin V617F mutasyonu; polisitemi vera (PV), esansiyel trombositoz (ET) ve primer miyelofibrozis (PMF) gibi Break-point cluster region-Abelson leukemia virus (BCR-ABL) negatif myeloproliferatif hastalıkların (MPD) tanısında kullanılır. JAK2 V617F mutasyonu, hücre büyüme ve farklılaşmasını düzenleyen Janus kinaz-sinyal iletici ve transkripsiyon aktivatörleri (JAK-STAT)'nin kontrolsüz aktivasyonuna neden olur. Çalışmamızda JAK2 V617F mutasyonu bakılan hastalarda mutasyonun görülme sıklığı ve mutasyonun bazı hematolojik parametreler ile ilişkisinin araştırılması planlandı. Yöntemler: Laboratuvarımızda 2013 ile 2015 tarihleri arasında JAK2 V617F mutasyon testi yapılan 189 hastanın (91 erkek, 98 kadın) sonuçları retrospektif olarak incelendi. Ayrıca lökosit (WBC), trombosit (PLT), hemoglobin (Hb), hematokrit (Hct) seviyeleri ve hastaların demografik verileri kaydedildi. JAK2 V617F mutasyon analizi, gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile gerçekleştirildi. Bulgular: Yüz seksen dokuz hastanın %50,3'ünde JAK2 V617F mutasyonu saptandı. PV tanılı hastaların %58,2'sinde, ET hastalarının %54,4'ünde ve PMF hastalarının %54,5'inde JAK2 V617F mutasyonu saptandı. Tüm hastalar, JAK2 V617F mutasyonu pozitif veya negatif olmasına göre iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: V617F mutation of Janus kinase 2 (JAK2) gene is used in the diagnosis of Break-point cluster region-Abelson leukemia virus (BCR-ABL) negative myeloproliferative diseases such as polycytemia vera, essential thrombocythemia and primary myelofibrosis. The JAK2-V617F mutation leads to uncontrolled activation of Janus kinase-signal transmitting and transcription activators (JAK-STAT) pathway that is a key component regulating cell growth and differentiation. In this study, we evaluated the frequency of JAK2 V617F mutation and its association with hematologic parameters. Methods: We retrospectively reviewed the records of 189 patients (91 males and 98 females) who were tested for JAK2 V617F mutation from 2012 to 2015. Also, level of white blood cell count (WBC), platelet count (PLT), hemoglobin (Hb), hematocrit (Hct) and demographic data of patients were also noted. JAK2 V617F mutation analysis was performed by real time-polymerase chain reaction (RT-PCR). Results: JAK2 V617F mutation was detected in 50.3 % of the 189 patients. The JAK2 V617F mutation was observed in 58.2 % of PV cases, in 54.4 % of ET and in 54.5% of PMF cases. All patients were divided into two groups according to mutation being positive or negative.