Çocukluk çağı lösemilerinde Jak2V617F mutasyonu sıklığının belirlenmesi ve prognoz üzerine etkisinin araştırılması
Determining the frequency of Jak2V617F in childhood leukemias and researching its effect on prognosis
  1. Tez No: 266795
  2. Yazar: FUNDA ERKASAR ÇITAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ZÜMRÜT UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Janus kinaz geninde fonksiyon kazanımına yol açan ve bir somatik mutasyon olan Jak2V617F mutasyonu polisitemia vera, esansiyel trombositemi ve kronik idyopatik miyelofibrozis gibi miyeloproliferatif hastalıklarda sıkça tanımlanmaktadır. Son zamanlarda Filedelfiya negatif (Ph-) kronik miyeloid lösemi, akut miyeloid lösemi ve miyelodisplastik sendromda da varlığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı; Çocukluk çağı hematolojik malignitelerinde Jak2V617Fmutasyonunun varlığını araştırmak ve bu mutasyonun klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini belirlemektir.Çalışmaya, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabiilm Dalı Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalları ve Lösev Lösemili Çocuklar Hastanesinden farklı tip hematolojik maligniteleri nedeni ile izlenen 53 hasta alındı. Hastaların yaş ortalaması 6.94 ± 3.90 yıl (0.8-15 yaş) bulundu. Hastaların 32'si akut lenfoblastik lösemi, 11'I akut miyeloblastik lösemi, 5'i kronik miyeloid lösemi, 2'si bifenotipik lösemi, 1'i juvenil miyelomonositer lösemi, 1'i kronik miyelomonositer lösemi ve 1'i miyelodisplastik sendromdu. Jak2V617F mutasyonunun genetik analizi gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile Light Cycler cihazında çalışıldı. Örneklerden 42'si yeni tanı,11'i relaps dönemine aitti.Hasta örneklerinin hiçbirinde Jak2V617F mutasyonuna rastlanmadı. Bu mutasyonun miyeloproliferatif hastalıklar ve erişkin lösemisinde görülmesine karşın çocukluk çağında yapılan az sayıdaki çalışmalar bu mutasyonun çocukluk çağı lösemilerinde saptanmadığını düşündürmüştür. Bu bilgilerin ve çalışma verilerimizin ışığı altında çocukluk çağı lösemilerinde Jak2V617F mutasyonunun gösterilebilmesi için daha geniş serilere ihtiyaç duyulduğunu ve çocukluk çağı lösemileri ile Jak2 mutasyonları arasındaki ilişkinin saptanması için tüm Jak2 eksonun taranmasının daha faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The somatic gain-of-function mutation of the Janus kinase 2 (JAK2) gene is found in patients with chronic myeloproliferative disorders such as polycythemia vera, essential thrombocythemia, and chronic idiopathic myelofibrosis. It is also associated with Philadelphia negative (Ph -) chronic myeloid leukemia, acute myeloid leukemia and myelodisplastic syndrome. The aim of this study was to investigate the Jak2V617F mutation in different types of childhood hematologic malignancies and its correlation with clinicopathologic parameters.A total of 53 children who were admitted to the pediatric hematology-oncology unit of Ankara University and LOSEV Foundation for Children with Leukemia with different types of hematologic malignancies were enrolled to this study. Their mean age was 6.94 ± 3.90 years (range: 0.8-15 years). Thirty-two of the patients had acute lymphoblastic leukemia, 11 had acute myeloid leukemia, 5 had chronic myeloid leukemia, 2 had bifenotypic leukemia, 1 had juvenile myleomonocytic leukemia, 1 had chronic myelomonocytic leukemia and 1 had myleodysplastic syndrome. The genetic analysis of the Jak2V617F mutation was performed by real-time polymerase chain reaction (PCR) on a Light Cycler. Fourty-two samples were analyzed at the diagnosis and 11 samples during relapse period.There was no positivity of Jak2V617F mutation in whole samples. We could not found V617F mutation in childhood hematologic malignancies. Although the mutation was related with myeloproliferative diseases and leukemia in adults, the few studies which were done in leukemia of childhood period were not supported them. On the light of these studies, larger series are needed to determined the significance of Jak2V617F mutation in childhood hemetologic malignancies. We concluded that whole exon of Jak2 will be detected for identifying the relation between this Jak2 mutations and childhood hematologic malignancies.