Türkiye çağdaş fotoğrafında antik avangart akımının durumu
Status of antiquarian avant-garde movement in contemporary Turkish photography
- Tez No: 784305
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SALDERAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırma Türkiye Çağdaş Fotoğrafında Antik Avangart akımının durumunun ne olduğunun belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; antik avangart akımına dahil edilebilecek sanatçıların belirlenmesi ve üretimlerinin incelenmesi, bu sanatçıların hangi tarihi fotoğraf yöntemleri ile çalışmakta oldukları, bu yöntemleri kullanarak yaptıkları üretim pratiklerinin ve motivasyonlarının anlaşılması, Türkiye sınırlarında ihtiyaç duyulan malzeme, aygıt ve araçların temini durumu ve Türkiye'de bu alanda verilen eğitimin yeterliliği konularındaki görüşleri değerlendirilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Katılımcılar ile yapılandırılmamış, uzman görüşlerine dayalı olarak hazırlanan görüşme formu kullanılarak video mülakat tekniği ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın evrenini tarihi fotoğraf teknikleri ile çalışmalar üreten, bu yöntemleri teknik repertuarlarının önemli bir parçası haline getirmiş, günümüzde hayatta olan, tarihi fotoğraf teknikleri ile çalışmalar üreten, bu teknikleri barındıran çalışmalarından en az bir kişisel sergi açmış ve/veya karma sergilere çalışmaları ile katılmış sanatçılar oluşturmaktadır. Belirlenen araştırma evreninin tamamına ulaşılabildiği için örneklem alınmamıştır. Bu doğrultuda 16 sanatçı ile video mülakat yöntemi ile görüşme gerçekleştirilmiş ve elde edilen videoların transkripsiyonu yapılarak, veriler belirtilen cevaplara göre sınıflandırılmış ve elde edilen verilere betimsel analiz yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın sunduğu bulgular sonucunda tarihi fotoğraf yöntemlerinin önemli bir bölümünün uygulama ve geleneğinin Türkiye fotoğraf tarihinde yer edinememiş olmasına rağmen genel olarak Türkiye çağdaş fotoğrafında antik avangart akımının yükselişte ve sağlıklı gelişime sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte katılımcıların uygulama konusunda yaşamış oldukları malzeme, aygıt, araç-gereç ve benzeri temini sorunlarının yanı sıra teknik eğitim alma imkanlarının ve bu konularda yazılmış Türkçe kaynaklar ile ilgili kısıtlılıkların olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda araştırmadan elde edilen sonuçlar ile ilgili akademik fakültelerde, fotoğraf eğitimi veren kuruluş ve derneklere sunularak, bilgilendirme ve hizmet içi eğitimler sunulabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to locate the Antiquarian Avant-garde movement within Turkish Contemporary Photography. This research will identify the artists practicing the antiquarian avant-garde photography and provide an in-depth analysis of their work; examine the historical photographic processes these artists work with; show their motivations behind using these methods. This work will create a catalogue of the materials, devices, and tools that the artists employed; and the demand for these materials within the photography market in Turkey; and lastly the artists' understanding on the education of historical photographic processes in Turkey. In gathering data, qualitative research methods were used prominently relying on the face-to-face interview method. Data were collected by video interview technique using a non-structured survey form and prepared in line with expert opinions. The participants of this research consist of the artists who are currently active, who engaged in the historical photographic techniques; used them as their main medium and had participated at least one exhibition featuring these techniques. In this vein, 16 artists were interviewed by the video interview method which were then transcribed and classified according to the answers provided. The data that came out of the videos were analyzed with a descriptive analysis method. The research concludes despite the lack of practice and tradition of historical photographic processes in the history of photography in Turkey, in general, the antiquarian avant-garde movement in contemporary Turkish photography is on the rise and thriving. However, it also became evident that there is lack of supplies and devices to be involved these types of photographic processes in Turkey, and a significant gap in educational resources written and published in Turkish. In line with the results obtained from this research it can be suggested that informative in-service training can be provided to the relevant academic faculties, organizations and associations that provide photography education in Turkey.