Ferrosen türevleri ile fonksiyonelleştirilmiş grafen bileşiklerinin sentezi karakterizasyonu ve düşük sıcaklıklar da H2O2 aktivasyonunun incelenmesi
Synthesis characterization of graphene compounds functionalized with ferrocene derivatives and investigation of H2O2 activation at low temperatures
- Tez No: 784306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada grafen destekli, ferrosen temelli, diaminlerle yapılan bileşiklerinden Schiff baz ligandları sentezlenmiştir. Bunların Cu(II), Co(II) ve Ni(II) metal tuzlarıyla kompleksleri elde edilmiştir. Grafen alkilhidro peroksit ko-katalizörü eşliğinde, metal komplekslerinin heterojen katalizör olarak kullanılmasıyla Hidrojen peroksitin oda sıcaklığında aktivasyonu sağlanmıştır. Sektörde yoğun olarak kullanılan likralı, likrasız ve termofikse kumaşlar üzerinde, ağartma işlemlerinde etkinliği incelenmiştir. Katalizörlerin kimyasal reaksiyonlar için ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde tez kapsamında geliştirilen bu katalizörler ülke ekonomisi açısından büyük öneme sahip olacağını düşünmekteyiz. Diğer yandan ilaç hammaddeleri içinde oldukça önem arzetmektedir. Çünkü ilaç bileşimindeki bileşenlerin büyük bir kısmı kiral merkezli moleküllerden oluşmaktadır. Schiff bazları ile farklı metal tuzlarının reaksiyonu sonucunda elde edilen yeni metal komplekslerinin yapılarının aydınlatılması çeşitli tekniklerle gerçekleştirilmiştir. Bu özelliklerin incelenmesi ile de koordinasyon kimyasının gelişimine katkı sağlanılmıştır. Ayrıca sentezlenen katalizörlerin hidrojen peroksitin oda şartlarında aktivasyonunu sağladığı ve klasik yöntemle yapılana göre oldukça iyi sonuçlar verdiği raporlanmıştır. Elde edilen Berger beyazlık test sonuçlarına göre G-A4-Co metal kompleksiyle yapılan kasar işlemi en iyi sonucu vermiştir. Diğer yandan bu ağartıcı kimyasalın oda şartlarında aktivasyonu için gerekli katalizör miktarının 0.1/1000 gr olmasıda maliyet açısından oldukça önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulIn this study, Schiff base ligands were synthesized from graphene-supported, ferrocene-based compounds made with diamines. Their complexes with Cu (II), Co (II) and Ni (II) metal salts were obtained. Activation of hydrogen peroxide at room temperature was achieved by using metal complexes as heterogeneous catalysts in the presence of graphene alkylhydro peroxide co-catalyst. Its effectiveness in bleaching processes was investigated on fabrics with lycra, without lycra and thermofix fabrics, which are used extensively in the industry. Considering how important catalysts are for chemical reactions, we think that these catalysts developed within the scope of the thesis will be of great importance for the country's economy. On the other hand, it is very important in pharmaceutical raw materials. Because most of the components in the drug composition are composed of chiral-centered molecules. The elucidation of the structures of new metal complexes obtained as a result of the reaction of Schiff bases and different metal salts has been carried out by various techniques. By examining these properties, a contribution was made to the development of coordination chemistry. In addition, it has been reported that the synthesized catalysts enable the activation of hydrogen peroxide at room conditions and give very good results compared to the classical method. According to the Berger whiteness test results obtained, bleaching process with G-A4-Co metal complex gave the best results. On the other hand, it is very important in terms of cost that the amount of catalyst required for the activation of this bleaching chemical at room conditions is 0.1/1000 g.acaktır