14-17 yaş fiziksel engellilerinin terapötik rekreasyon aktivitelerine katılım engellerinin incelenmesi
Study of obstacles to participation in therapeutic recreation activities of the physically disabled individuals aged 14-17
- Tez No: 784379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ESENTAŞ DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Rekreasyon insanların serbest zamanlarını değerlendirme etkinlikleridir. Bir yenilenme deneyimi, yapılması gereken işlerden uzaklaşma, farklılaşma ve yeniden oluşum. Terapötik Rekreasyon ise farklı engellilerin ve hastalıklar için uygulanan tedavilerin farklı sosyal aktivitelerle desteklenmesi anlamına gelmektedir. Stabil durumu iyileştirme ve bunun için farklı aktivitelerde bulunmak diyebiliriz. Bireyler birçok farklı nedenden, doğuştan ya da sonradan olarak farklı engellere sahip olabilirler. Dezavantajlı bireyler toplumumuzda birçok sorun ile karşılaşmaktadır. Bu sorunlar ile karşılaşan dezavantajlı bireyler, rahatlamak, stres atmak veya spor yapmak için en kolay ulaşabilecekleri alanlar hiç şüphesiz ki rekreatif faaliyet alanlarıdır. Bu çalışma ile Manisa İli Yunusemre ilçesinde ikamet eden 14-17 Yaş Fiziksel Engellilerinin terapötik rekreasyon aktivitelerine katılımlarının önündeki engeller incelenerek, fiziksel engeli bulunan dezavantajlı bireylerin kullandığı kaliteli rekreatif alanların niteliği, nasıl olması gerektiği, rekreatif alanlarının özellikler ve bu alanların artıları ve eksileri incelenecektir. YÖNTEM Yapılan araştırmada nitel araştırma yöntemi, nitel araştırma desenlerinden ise fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örneklem yöntemiyle tespit edilmiştir. Bu bağlamda çalışma grubu amaçlı örneklem yöntemlerinden“kolay ulaşılabilir durum örneklemesi”tekniği ile belirlenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Manisa İli Yunusemre ilçesindeki 14-17 yaş arasında fiziksel engeli bulunan on bireyden oluşmaktadır. Yapılan araştırma gönüllülük ilkesine uygun olarak yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgilere ilişkin (yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, gelir durumu vb.) demografik bilgi formu ve araştırmacı tarafından belirlenen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada yapılan görüşmeler yüz yüze yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgilere ilişkin (yaş, cinsiyet, medeni durum vb.) sorular ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları yer almaktadır. Toplanan verilerin betimsel ve içerik analizi kullanılarak NVIVO paket programı ile modellemesi, temaların oluşturulup sunulması sağlanmıştır. BULGULAR ve SONUÇ Araştırmada elde edilen bulgularda araştırmaya katılan 11 – 17 yaş arası olarak belirlenen çalışma grubunun %40'ı 14, %30'u 15, %10'u 16 ve %20'si 17 yaşındaki bireylerden oluştuğu ayrıca %60'ı erkek, %40' ının ise kadın katılımcılardan oluştuğu görülmüştür. Araştırmada katılımcılara yöneltilen toplam 5 soru bulunmakla birlikte elde edilen bulgularda sorulan sorulara ilişkin başlıklarda Serbest Zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz? Sorusuna ilişkin 4 tema; Fiziksel engelinizin, rekreatif faaliyetlere katılımını engellediğini düşünüyor musunuz, Okulunuza yapılan terapötik rekreasyon aktivitelerine katılımız önündeki engelleri açıklar mısınız ve Günlük yaşantınızda Terapötik rekreasyon aktivitelerine katılımınız önündeki engeller nelerdir? Sorularına ilişkin 6 tema; Merkez teşkilatları ve Yerel yönetimler tarafından çalışmaları yerli buluyor musunuz? Sorusuna ilişkin ise 3 tema bulunmuştur. Sonuç olarak, Sporun tüm dezavantajı gruplar arasında yaygınlaştırılmasının çok önemli olduğu, sanat ve sanat aktivitelerinin dezavantajlı bireyler üzerinde istendik davranışlar geliştirdiği, bu yaş grubundaki engelli bireyler üzerinde milli değerlere sahip çıkma konusunda bir artış olduğu, teknolojik gelişmelerin engelli hayatının kolaylaştırılmasında faydalı olduğu, engelli bireylerin günlük hayatını kolaylaştırmak adına yeni tasarımlar yapılmasına bir zorunluluk olduğu, engellilere yönelik eğitimin toplumun her kademesindeki bireylere verilmesi gerektiği, yerel yönetimlerin engelli hayatlarını kolaylaştırmak adına farklı projelere hayata geçirilmesi ve bu yönde çalışmalar yapmasının zorunlu olduğu, merkezi ya da yerel yönetimler tarafından yapılan tesis hizmet ve ulaşımda bazı aksaklıkların olduğu ve bu aksaklıkların hızlı bir şekilde giderilmesi gerektiği, fiziksel engelli bireylerin terapotik rekreasyon faaliyetlerine daha fazla katıldıkları, engellilere yönelik toplumsal farkındalığın arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiği, fiziki koşulların iyileştirilmesinin engellilerin yaşam kalitesini doğrudan artıracağı ve terapötik rekreasyon faaliyetlerine katılım önündeki en büyük engellerin başında ulaşılabilirlik engelleri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result, it has been concluded that, it is very important to popularize sports among all the disadvantageous groups, art and artistic activities develop desired behaviors in disadvantaged individuals, there is an increase in the notion of protecting national values among disabled individuals in this age group, technological developments are beneficial in facilitating the life of the disabled, it is a necessity to come up with new designs in order to make the daily life of disabled individuals easier, education for the disabled should be given to all individuals at all levels of the society, it is mandatory for local governments to implement and sustain different projects in order to facilitate the lives of the disabled, some disruptions in services and transportation provided by central or local governments are observed and these disruptions need to be fixed quickly, individuals with physical disabilities participate more in therapeutic recreation activities, it is necessary to carry out studies to increase social awareness towards the disabled, improving physical conditions will directly increase the quality of life of people with disabilities and accessibility barriers are one of the biggest obstacles to participation in therapeutic recreation activities. METHOD In this study, qualitative research is used and among the qualitative research patterns, phenomenological pattern is applied. The participants of the study are chosen by intentional sample method. For this reason, 'convenience sampling' technique is applied. The participants are 10 psysically disabled individuals who are between the ages 14and 17 and living in the district Yunus Emre, Manisa. The participation is based on voluntary basis. As a data collection tool, demographic information form (of personal information about age ,gender, sibling, income etc.)and semi-structured interview form which is determined by the researcher are utilized. All the interviews are carried out face to face. In these forms, there are personal and semi-structured interview questions prepared by the researcher. The descriptive and content analysis of all the collected data is modelled by NVIVO packet programme and the themes are gathered and presented later on. RESULTS AND CONCLUSION According to the findings obtained in the research, the study group, which was determined to be between the ages of 11 and 17, consisted of 40% 14, 30% 15, 10% 16 and 20% 17 years old individuals, in addition, 60% of the participants were male and 40% were female. Although there were a total of 5 questions asked to the participants in the research, In the titles related to the questions asked, there were 4 themes for the question“How do you spend your free time?”6 themes for the questions“ Do you think your physical disability prevents you from participating in recreational activities?”,“Can you explain the obstacles to your participation in therapeutic recreation activities at your school?”and“What are the obstacles to your participation in therapeutic recreational activities in your daily life?”and there were 3 themes for the question "Do you find the work done by central organizations and local governments sufficient? As a result, it is very important to disseminate all the disadvantages of sports among the groups, art and artistic activities develop desired behaviors on disadvantaged individuals, there is an increase in protecting national values on disabled individuals in this age group, technological developments are beneficial in facilitating the life of the disabled, and the daily life of disabled individuals. It is a necessity to make new designs in order to make life easier, education for the disabled should be given to individuals at all levels of the society, it is mandatory for local governments to implement different projects in order to facilitate the lives of the disabled and to work in this direction, the facility built by central or local governments, some services and transportation. There is a social awareness of the disabled, that there are problems and that these problems need to be fixed quickly, that individuals with physical disabilities participate more in therapeutic recreation activities. It has been concluded that studies should be carried out to increase the health and well-being, that the improvement of physical conditions will directly increase the quality of life of the disabled, and that accessibility barriers are one of the biggest obstacles to participation in therapeutic recreation activities.