Erkek çocuklarda sünnet yaşının çocukların benlik algısı ve anksiyetesi üzerine etkisi
The impact of circumcision age on boys' anxiety and self-perception
- Tez No: 784388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KOBYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma erkek çocuklarda sünnet yaşının çocukların benlik algısı ve anksiyetesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmaya Mayıs-Haziran 2021 tarihleri arasında Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı devlet ilkokullarında öğrenim gören, dahil edilme kriterlerine uyan, ilköğretim 4. sınıfa devam eden 342 erkek öğrenci ile yapıldı. Araştırmanın verileri Soru Formu, Piers-Harris'in Çocuklarda Öz Kavramı Ölçeği ve Çocuklar için Sürekli Kaygı Envanteri kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), Bağımsız Örneklem t, One Way Anova, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Tamhane ve Spearman korelasyon testleri kullanıldı. Çocukların sünnet yaş ortalamasının 26.58±26.90 ay olduğu ve %21.10'unun 3-6 yaş grubunda sünnet olduğu tespit edildi. Çocukların Sürekli Kaygı Envanteri toplam puan ortalaması 33.53±6.07 (min-max; 20-60) ve Piers-Harris'in Çocuklarda Öz Kavramı Ölçeği toplam puan ortalaması 63.49±8.19 (min-max; 0-80)'dur. 3-6 yaş grubunda sünnet olanların sürekli anksiyete puan ortalamaları yüksekti ve anlamlı farklılık tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The study was descriptive in nature, with the goal of determining the impact of circumcision age on boys' self-perception and anxiety. Between May and June 2021, the study included 342 male pupils in the fourth grade who were enrolled in state primary schools associated with the Trabzon Provincial Directorate of National Education and who matched the inclusion requirements. The Questionnaire, Piers-Harris Children's Self-Concept Scale, and Trait Anxiety Inventory for Children were used to collect data for the study. The data was analyzed using descriptive statistics (number, percentage, mean, and standard deviation), Independent Sample t, One Way Anova, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Tamhane and Spearman correlation tests. The average age of circumcision for the children was 26.58±26.90 months and 21.10 percent of the children in the 3-6 age group were circumcised. The average total score on the Trait Anxiety Inventory for Children is 33.53±6.07 (min-max; 20-60) and the mean score on the Piers-Harris Children's Self-Concept Scale is 63.49±8.19 (min-max; 0-80). The mean trait anxiety levels of individuals who were circumcised in the 3-6 age group were high and there was a significant difference (p0.05).