Gelişimsel pediatri polikliniklerine başvuran ebeveynlerin rutin periyodik çocuk muayeneleri ve çocuk gelişim basamakları hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of parental knowledge levels on routine periodic child examinations and child development milestones among parents attending developmental pediatrics clinics
  1. Tez No: 806020
  2. Yazar: UĞUR SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Rutin periyodik çocuk sağlığı muayenesi; sağlıklı bebek veya çocukların, fizik muayene ve tarama testleri ile sağlık eğitimi ve danışmanlık yoluyla iyilik halinin devamını sağlamak amacıyla yapılan düzenli sağlık kontrolleridir. Bu muayenelerde bütün çocukların; büyüme ve gelişme takipleri yapılır, çocukluk çağı aşıları yapılır, sık görülen çocukluk çağı hastalıklarının taramaları yapılır, sağlık durumları irdelenir, koruyucu hekimliğin ön planda olduğu sağlık hizmetleri sunulur. Rutin periyodik çocuk sağlığı muayenelerinde amaç sağlığı sürdürmek, sakatlıkların engellemek ve bebek ve çocuk ölümlerini en aza indirmektir. Bu çalışmada Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gelişimsel Pediatri Polikliniğine başvuran ebeveynlerin rutin periyodik çocuk sağlığı muayeneleri hakkındaki bilgi, tutum ve görüşlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, gelişimsel pediatri polikliniğine 01.02.2023-28.02.2023 tarihleri arasında ayaktan başvuran 18 yaş üzeri, iletişim engeli olmayan ve psikiyatrik rahatsızlığı bulunmayan ebeveynler çalışmaya dahil edildi. 221 katılımcıya sosyodemografik veriler ve bilgi düzeyi ölçen sorulardan oluşan anket uygulandı. Araştırma boyunca toplanan veriler, IBM SPSS (International Business Machines Statistical Package for Social Sciences) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The routine periodic child health examination aims to ensure the ongoing well-being of healthy infants or children through physical examinations, screening tests, health education, and counseling. These examinations involve monitoring the child's growth and development, administering childhood vaccinations, screening for common childhood illnesses, assessing their overall health status, and providing preventive healthcare services. The goal of routine periodic child health examinations is to maintain health, prevent disabilities, and minimize infant and child mortality. This study aimed to determine the knowledge, attitudes, and opinions of parents who visited the Developmental Pediatrics Clinic at Ankara Training and Research Hospital regarding routine periodic child health examinations. Materials and Methods: Parents over the age of 18 who visited the Developmental Pediatrics Clinic at Ankara Training and Research Hospital as outpatients between February 1, 2023, and February 28, 2023, and who did not have communication disabilities or psychiatric disorders were included in the study. A total of 221 participants completed a questionnaire consisting of sociodemographic data and questions assessing their level of knowledge. The data collected during the research were analyzed using the IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program. A p-value of