Türkiye'de arazi kullanımının mekansal ve zamansal değişimi
Spatial and temporal change of land use in Turkey
  1. Tez No: 784422
  2. Yazar: MUKADDES KULUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'de arazi kullanımı, teknolojinin gelişmesi, sanayi faaliyetlerinin hız kazanması, nüfusun artması gibi nedenlerden dolayı yıllar içerisinde değişiklik göstermektedir. Bu değişikliği ülke genelinde göstermek amacıyla yapılan araştırmada corine projesi kapsamında elde edilen veriler Tarım Orman Bakanlığı'ndan alınmış ve 1990, 2000, 2012, 2016 ve 2018 yıllarını kapsayan yıllar arasındaki veriler sayısallaştırılmıştır. 1990, 2000, 2012, 2016 ve 2018 yıllarında arazisi örtüsünün değişimi ülke genelinde haritalandırılmış ve bölgelerdeki değişimlerde tablolar aracılığıyla gösterilmiştir. Çalışmada yıllar arasındaki değişim dağ, ova, plato gibi ana yer şekilleri açısından incelenmiş ve yorumlanmıştır. Aynı zamanda yükselti basamaklarına göre arazi kullanımındaki değişimler çalışmada tablolarla da sayısal şekilde gösterilmiştir. Ülkemizde genel arazi kullanımı incelendiği zaman 1990 yılından 2018 yılına kadar geçen sürede genel anlamda ortalama olarak yerleşim, tarım, bataklık alanları ve su kütlelerinde artış yaşanmış fakat ormanlık alanlarda ülke genelinde bir azalma olduğu sonucuna varılmış ve ayrıntıları başlıklar altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Land use in Turkey has been changing over the years due to reasons such as the development of tecnology, the acceleration of industrial activities and the increase in population. In my research to show this change throughout the country the data obtained within the scope of the corine project were obtained from the ministry of agriculture and forestry and this change was digitized between the years 1990, 2000, 2012, 2016 and 2018. The same change was also examined in terms of main landforms such as mountains, plains and plateaus and at the same time, the change in altitude steps was shown numerically in the table in the research. When the general land use in our country is examined there has been an increase in settlement agriculture, swamps areas and water bodies in general from 1990 to 2018 but it has been concluded that there is a decrease in forest areas throughout the country and the details are examined under the headings.