Kişi örgüt uyumu ve bilinçli farkındalığın yeşil örgütsel davranışlara etkisi
Person organization harmony and conscious awareness impact of green on organizational behaviors
- Tez No: 784423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma ile kişi örgüt uyumu ve bilinçli farkındalığın yeşil örgütsel davranışlara ilişkisi ve etkisi incelenmektedir. Araştırmanın amacı, Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görev yapan sağlık sektörü çalışanlarında kişi örgüt uyumu ve bilinçli farkındalığının yeşil örgütsel davranışlara etkisini ölçmek ve sonuçları ortaya koyarak ilgili literatüre katkı sunmayı amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında literatür taranarak değişkenler ile birlikte araştırma modeli geliştirilmiştir. Bu kapsamda Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görev yapan sağlık sektörü çalışanlarında 300 adet anket uygulaması yapılmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilerek çıkan bulgular yorumlanmıştır. Analizler kapsamında ortaya çıkan sonuçlara göre kişi örgüt uyumu ile yeşil örgütsel davranışların alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki vardır. Aynı zamanda kişi örgüt uyumu yeşil örgütsel davranışların alt boyutlarını anlamlı şekilde etkilemektedir. Bilinçli farkındalık ile yeşil örgütsel davranışların alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır ve yeşil örgütsel davranışların alt boyutlarını anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship and effect of person-organization fit and conscious awareness on green organizational behaviors are examined. The aim of the research is to measure the effect of person-organization harmony and conscious awareness on green organizational behaviors in health sector employees working at Balıkesir University Health Practice and Research Hospital and to contribute to the relevant literature by revealing the results. Within the scope of the research, the research model was developed with the variables by scanning the literature. In this context, 300 questionnaires were applied to health sector employees working at Balıkesir University Health Practice and Research Hospital. The collected data were analyzed using the SPSS package program and the findings were interpreted. According to the results of the analyzes, there is a significant and positive relationship between person-organization fit and the sub-dimensions of green organizational behaviors. At the same time, person-organization fit significantly affects the sub-dimensions of green organizational behaviors. There is no significant relationship between mindfulness and the sub-dimensions of green organizational behaviors and there is no significant effect on the sub-dimensions of green organizational behaviors.