Farklı katkı ilaveleri ile seramik ve metalik esaslı kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of ceramic and metallic based composites with different additives
- Tez No: 784478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR UYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, toz metalurjisi ile üretilen numuneler 1100 o C 'de 120 dak. sinterlenmiş olup, saf titanyuma farklı oranlarda (%1, %3, %5, %7) zirkonya içeren seramik hammadde toz ilave edilerek üretilen kompozitlerde, ilave miktarının sertlik, termal difüzivite ve mikroyapıya etkileri araştırılmıştır. Sertlik ölçümleri Vickers mikro sertlik ölçme yöntemi ile gerçekleştirilmiş, yoğunluk ölçümleri Arşimet metoduyla gerçekleştirilmiş mikro yapı analizleri SEM ile yapılmıştır. Mikroyapı, proses, karakterizasyon çalışmaları harmanlanarak ilişkiler ortaya koymuştur. Üretilen seramik metal kompozitlerin birbiri ile kıyaslanması sonucunda, en yüksek sertlik Ti-%5 Z koldlu numunede 461,3 HV olup, yoğunluk Ti-%3 Z kodlu numunede 4,17 gr/cm 3 , relatif yoğunluğun %94,2 olduğu görülmüştür. Termal difüzivite ise, katkı miktarıyla azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the samples produced by powder metallurgy were sintered at 1100 °C for 120 minutes, and the effects of zirconia contained ceramic raw material amount on hardness, thermal diffusivity and microstructure were investigated in composites produced by adding ceramic powder to pure titanium at different rates (1%, 3%, 5%, 7%). Hardness measurements were carried out with Vickers micro hardness measurement method, density measurements were performed with Archimedes method, microstructure analyzes were performed with SEM. Microstructure, process, characterization studies have been blended to reveal relationships. As a result of the comparison of the produced ceramic metal composites with each other, the highest hardness was 461.3 HV in the Ti-5% Z codded sample, and the density was 4.17 gr/cm 3 in the Ti-3% Z coded sample, and the relative density was 94.2%. Thermal diffusivity decreased with the amount of additive.