Turizmde yeni ürün geliştirme: Kültürel destinasyon marka değeri modeli önerisi
New product development in tourism: A model proposal for cultural destination brand equity
  1. Tez No: 784477
  2. Yazar: AHMET AKİF KARADAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve farklı kültürleri bünyesinde barındıran ve turistler tarafından farklı deneyimler yaşama, dinlenme, gezme ve eğlenme amaçlarıyla ziyaret edilen destinasyonlar, turizm pazarındaki rekabet ortamında pazar paylarını arttırmak için yoğun çaba harcamaktadırlar. Ulusal ve uluslararası turizm pazarında söz sahibi olabilmenin ve pazar payını arttırabilmenin temel yollarından biri turistlerin beklentilerini karşılayarak destinasyona olan bağlılığını sağlamaktır. Son yıllarda turizm pazarlamacılarının ilgisini çeken kültürel destinasyon marka değeri destinasyonların tanıtımı için oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı; yoğun rekabetin yaşandığı turizm sektöründe geleneksel turizm ürünlerinden farklı olarak yeni turizm ürünü geliştirmek ve kültürel destinayon marka değeri ölçümü yaparak Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa destinasyonları için kültürel temelli turizm stratejileri önerilerinde bulunmaktır. Araştırmanın evrenini, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa illerini ziyaret eden yerli turistler oluştturmaktadır. Araştırmada kullanılmak üzere oluşturulan anket ile 01.07.2022-31.12.2022 tarihleri arasında veri toplama işlemi gerçeklleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Destinations, which hosted natural beauty, historic buildings and different cultures, and visited by tourist with a purpose of different experience, recreation, sightseeing and entertainment, spend an intensive effort to increase their market share in the competitive environment of the tourism market. One of the main ways to increase market share and have a say in the national and international tourism market is to ensure the loyalty of tourists to the destination by satisfying the expectation of them. In recent years, Destination marketers have realized the growing importance of cultural destination brand equity in promoting destinations. The purpose of this research; to develop new tourism products different from traditional tourism products in the tourism sector, where intense competition is experienced, and to suggest cultural-based tourism strategies for Diyarbakır, Mardin and Şanlıurfa destinations by measuring cultural destination brand equity. The population of the research consists of domestic tourists who visit the provinces of Diyarbakır, Mardin and Şanlıurfa. Data collection was collected between 01.07.2022 and 31.12.2022 with the questionnaire created to be used in the research.