Türk müziğinde zâkirbaşılık ve son zâkirbaşı Albay Selahattin Gürer'in Türk müziğindeki yeri
Zâkirbaşı in Turkish music and the place of Colonel Selahatti̇n Gürer, the latest zâkirbaşı in Turkish music
  1. Tez No: 784484
  2. Yazar: MERİÇ DÜZBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞHAN ADAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, konusu ve içeriği itibariyle; yaklaşık dokuz asır devam edip, tekke ve zâviyelerin ilga edilmesi ile son bulmuş tarîkat geleneğinde yer alan âyinlerin icrâ edilişi sırasında yönetici konumunda bulunan, aynı zamanda Türk müziği kültürünü taşıyıcı ve aktarıcı olan zâkirbaşılığın detaylı bir şekilde incelenmesi ve Albay Selahattin Gürer'in de bu aktarım zincirinin son halkası olması sebebiyle hakkında daha detaylı araştırma yaparak ortaya özgün bir çalışma koyup, müzik literatürüne katkı sağlamak bakımından önem taşımaktadır. Bu araştırma Türk müziğinin tekke müziği alanında icrâ edilen âyinleri yöneten zâkirbaşılığı ve son zâkirbaşı olan Albay Selahattin Gürer'in müzik kültürümüzdeki yerini konu eden, tarama modelini esas alan, müzikal analizin ve nitel yöntemlerin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Çalışma sonucunda; alt pronlem sorularına göre düzenlenen veriler işlenmiş, zâkirbaşılığa ve son zâkirbaşı olan Albay Selahattin Gürer'e yönelik değerlendirmelere ve müzikal analizlere yer verilmiştir. Araştırmanın alana katkı sağlayıcı, özgün, bu konu ve benzeri konular üzerinde yeni çalışmalara destek olacağı ve ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, in terms of its subject and content; A detailed examination of the zâkirbasi, which was the manager during the performance of the rites in the tradition of the sect, which lasted for about nine centuries and ended with the abolition of the lodges and zaviyes, and was also the carrier and transmitter of Turkish music culture, and Colonel Selahattin Gürer's analysis of this transmission chain. Since it is the last link, it is important in terms of contributing to the music literature by making an original study by doing more detailed research about it. This research is a descriptive study using musical analysis and qualitative methods, based on the scanning model, about the place of the zâkirbasi who led the rites performed in the lodge music of Turkish music and the last zâkir chief, Colonel Selahattin Gürer in our music culture. In the results of working; The data organized according to the subproject questions were processed, and the evaluations and musical analyzes of the zâkirbaşı and the last zâkirbaşı, Colonel Selahattin Gürer were included. It is thought that the research will contribute to the field, be original, support and shed light on new studies on this subject and similar topics.