COVID-19 salgınının firmaların finansal performansına etkisi: 'Sektörel bir karşılaştırma'
The effect of the COVID-19 output on the financial performance of companies: 'Industrial comparison'
  1. Tez No: 784483
  2. Yazar: A'AMER KHALED DEEB ALWESHAHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE DEMİRKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Afetler, salgın hastalıklar ve savaşlar genel olarak şirketlerin finansal performansına yansıyan ekonomik krizlere neden olmaktadır. İspanyol gribi konusu ve dünyaya etkisi ekonomik, sosyal ve politik açıdan ele alınmıştır. Buna ilaveten, kuş gribi hastalığı ele alınmış ve kuş gribinin dünya ekonomisine olan etkileri anlatılmıştır. COVID-19 hastalığının dünya ekonomisine zararları ve sektörleri nasıl etkilediği gözden geçirilmiştir. Geniş kapsamlı kapanma uygulamalarının sonucu olarak, bu durumdan olumsuz etkilenen birçok istihdam sektörü bulunmaktadır. Genel olarak salgının şirketlere verdiği zarar, ürünlere yönelik arz ve talep ile bunun sonucunda ortaya çıkan finansal krizler açısından tartışılmıştır. Bu çalışma, afet ve pandemilerin anonim şirketler üzerindeki etkilerinden kaçınmak için finansal analiz yoluyla çözüm bulmada faydalı olabilir. Konuya objektif bir bakış sunarak maliye ve para politikası yapıcılarına fayda sağlayabilir. Bu çalışma, araştırmacıları, finansörleri ve girişimcileri pandemik karantinanın sonuçlarından kaçınmak için geleceğe hazır çözümler geliştirmeye teşvik edebilir. Bu çalışma, Corona salgınının Türkiye'de faaliyet gösteren anonim şirketlerin finansal performansı üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın yöntemi, BİST'te faaliyet gösteren şirketlere ilişkin verilerin KAP'ın resmi internet sitesinden bu şirketlerin finansal tabloları üzerinden toplanmasına dayanmaktadır. Bu çalışma ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar da gözden geçirilmiştir. Bu alanda daha önce yapılmış çalışmalar bulunmaktadır ve buna dayalı olarak 2007-2011 yılları arasındaki küresel finansal krizin Türkiye'de çimento sektöründe faaliyet gösteren şirketler üzerindeki özel etkilerinin ve faktörlerinin incelendiği önceki çalışmalar ele alınmıştır. Bu çalışmada, önceki çalışmalarla farklılıklar açıklanmakta ve ardından COVID-19 salgınının İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketler üzerindeki etkisine ilişkin önceki çalışmalar gözden geçirilmektedir. Her türden finansal tabloların teorik çerçevesi gözden geçirilmiştir. Böylece finansal tablolar tarafından sağlanan bilgiler ve okumalar bu çalışmadaki sonuçlara katlı sağlamıştır. Bağımsız ve tarafsız bir dış denetçi tarafından denetlenen mali tabloların sağladığı güvenilirliği dikkate alma gereği duyulmuş; finansal analiz tekniklerinin teorik çerçevesi ve genel olarak işletmelerin finansal durumlarının teşhisine yardımcı olmak için sağladıkları göstergeler gözden geçirilmiştir. İstanbul Borsası'nda işlem gören tüm çimento ve maden şirketleri için finansal analiz teknikleri kullanılarak, detaylı inceleme yapılmıştır. 2015'ten 2021'e kadar olan zaman dilimi içerisinde Türkiye'de birçok ekonomik, siyasi ve finansal değişim yaşanmıştır. Bu değişime sebebiyet veren unsurlar arasında COVID-19 pandemisi de yer almaktadır. Sonuçlar, bu salgının zirvesinden önceki ve sonraki dönemde yaşananlar hakkında yorumlanmış ve finansal analiz tekniklerine dayandırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Mali Tablolar Analizi , Mali Tabloları , Dikey analizi ,Yatay analizi ,Oran analizi , COVID – 19.
Özet (Çeviri)
Disasters, epidemics and wars generally cause economic crises that are reflected on the financial performance of the companies. The subject of the Spanish flu and its impact on the world were discussed in economic, social and political terms. Bird flu disease was discussed and the impact of it on the world economy was explained. A review of how the COVID-19 disease affects the world economy and the most affected sectors. There are many employment sectors affected as a result of the massive shutdown. In general, the damage caused by the epidemic to companies was discussed in terms of supply and demand for products and the resulting financial crises. This study can be useful in finding solutions through financial analysis to avoid the effects of disasters and pandemics on public joint stock companies. It can benefit fiscal and monetary policy makers by providing an objective view of the issue. This study can encourage researchers, financiers and entrepreneurs to develop future-proof solutions to avoid the consequences of the pandemic quarantine. This study aims to reveal the impact of the Corona epidemic on the financial performance of public joint stock companies operating in Turkey. The method of the study is based on the collection of data on companies operating in the BIST through the financial statements of these companies from the official website of KAP. Previous studies related to this study were also reviewed. There are previous studies in this area , such as the global financial crisis between 2007 and 2011 which were discussed. Factors and special effects of companies operating on the cement sector in Turkey. In this study, differences between previous studies and the impact of the COVID-19 on the companies traded on the Istanbul Stock Exchange will be clarified. These studies advantages and innovations will be described too. The theoretical framework of all types of financial statements has been reviewed so that, the information and readings provided by the financial statements help informing conclusions. Consider the reliability provided by the financial statements audited by an independent and impartial external auditor. The theoretical framework of financial analysis techniques and the indicators they provide to assist businesses in diagnosing their financial position in general are reviewed. Financial analysis was profomed for all cement companies traded in the Istanbul Stock Exchange using financial analysis techniques and financial analysis was performed for mining companies traded on the Istanbul Stock Exchange. The period between 2015 and 2021 many economic political and financial changes took place in Turkey. These variables include the COVID-19 pandemic. The results were interpreted on the events before and after the peak of this epidemic and based on the financial analysis techniques. Keywords : Financial Statements Analysis, Financial Statements, Vertical analysis, Horizontal analysis, Ratio analysis, COVID-19.