Süleyman Demirel Üniversitesi için yeşil kampüs enerji uygulamaları fizibilite etüdü
Green campus energy applications feasibility study for Süleyman Demirel University
  1. Tez No: 784555
  2. Yazar: SERDAR MUSTAFA GÜMÜŞBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkelerin kalkınmalarında ve refah düzeylerinin yükseltilmesinde kritik görevleri olan eğitim kurumları, bu Ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşabilmeleri için katkı sağlaması gereken önemli ortaklardandır. Eğitim kurumlarının, kendi çalışmalarını gerçekleştirirken çevresel, sosyal ve ekonomik olarak ortaya çıkan istenmeyen etkileri minimum seviyeye indirmek için uğraş veren, paydaşlarına yaşanabilir bir yeşil kampüs sunan ve toplumun sürdürülebilirlik hakkında bilinçlendirilmesinde öncü olan birer kurum olma ilkesini benimsemeleri önem arz etmektedir. Günümüzde birçok Üniversitenin dahil olduğu Yeşil Kampüs uygulamaları ile, doğal hayatın korunduğu, sürdürülebilir peyzaj anlayışının hâkim olduğu, bisiklet ve yaya öncelikli, enerjinin ve doğal kaynakların verimli kullanıldığı okullar haline gelmek amaçlanmaktadır. Yeşil Kampüs derecelendirme başlıklarına bakıldığında Enerji ve İklim Değişikliği göstergesinin %21 gibi büyük bir paya sahip olması ve binalarda kullanılan enerjinin, genel enerji tüketimi içerisinde %24 gibi önemli orana sahip olması yapılan çalışmayı daha önemli kılmaktadır. Bu çalışmada SDÜ Yeşil Kampüs Projesi kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi binalarında yaz ve kış aylarında uygun cihazlarla yapılan ölçüm ve analiz çalışmalarında binalara ait yapısal bilgilerden de yararlanarak ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma v.b. tüketim verileri elde edilmiştir. Elde edilen bu verilere göre enerji tüketimi ve tüketimi etkileyen tüm faktörler belirlenerek, Enerji Yönetimi ve Enerji Verimliliği konusunda çözüm önerileri getirilmiştir. Bunlar arasında, yapım yılı eski olan yaşlı binalarda termal kamera ile tespit edilen ısı kaçakları, U faktörü ölçüm cihazı ile tespit edilen duvarlardaki yüksek ısı geçirgenlik katsayıları ile aydınlatmada kullanılan ekonomik olmayan lambalar ve bunlara getirilen öneriler öncelik açısından önem arz etmektedir. Bunların yanında kampüsün paydaşı olan öğrenciler ile akademik ve idari personelin bu kapsamda bilgilendirilmesi önemli bir husustur. Bu kapsamda kampüste bulunan binalarda belirlenecek noktalara bilgilendirme afişlerinin asılması, konunun uzmanları tarafından eğitim seminerlerinin verilmesi, Üniversite web sayfasından erişilebilecek proje kapsamında bilgilendirme ve gelişmelerin paylaşılacağı sürdürülebilir yeşil kampüs temalı web sayfasının hazırlanması oldukça önemlidir. Tez çalışmasında yapılan ölçümler ile tespit edilen eksiklikler ve bunlara getirilen öneriler sadece Süleyman Demirel Üniversitesi binaları için değil diğer kamu binaları içinde ilham kaynağı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Educational institutions, which have critical roles in the development of countries and in raising their welfare levels, are among the important partners that these countries should contribute to in order to achieve the sustainable development goals. It is important that educational institutions adopt the principle of being an institution that strives to minimize the undesirable effects that arise environmentally, socially and economically while carrying out their own studies, offers a livable green campus to its stakeholders and is a pioneer in raising the awareness of the society about sustainability. Today, with the Green Campus applications that many universities are involved in, it is aimed to become schools where natural life is protected, sustainable landscape understanding prevails, bicycle and pedestrian priority, energy and natural resources are used efficiently. When we look at the Green Campus rating headings, the fact that the Energy and Climate Change indicator has a large share of 21% and the energy used in buildings has a significant rate of 24% in the overall energy consumption makes the study more important. In this study, within the scope of SDU Green Campus Project, consumption data such as heating, cooling, ventilation, lighting, etc. were obtained by using the structural information of the buildings in the measurement and analysis studies carried out with appropriate devices in the summer and winter months in the buildings of Suleyman Demirel University. According to these data, energy consumption and all factors affecting consumption have been determined and solutions have been proposed for Energy Management and Energy Efficiency. Among these, heat leaks detected by thermal cameras in old buildings with an old construction year, high heat conductivity coefficients in walls detected by U factor measurement device, uneconomical lamps used in lighting and suggestions made to them are important in terms of priority. In addition, it is important that the students, who are the stakeholders of the campus, and the academic and administrative staff are informed in this context. In this context, it is very important to hang information posters at the points to be determined in the buildings on the campus, to give training seminars by the experts of the subject, to prepare a web page with the theme of sustainable green campus where information and developments will be shared within the scope of the project that can be accessed from the University web page. The deficiencies identified by the measurements made in the thesis study and the suggestions made to them will be a source of inspiration not only for the buildings of Suleyman Demirel University but also for other public buildings.