Diyarbakır ili için çift eksenli güneş takip sistemlerinin verim analizi
Dual axis tracking systems efficiency analysis for Diyarbakır province
  1. Tez No: 784565
  2. Yazar: ŞEYHMUS KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM KARABİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle artan enerji talebi ve zamanla daha önemli hale gelen çevreye duyarlılık gereksinimi yenilenebilir enerji sistemlerine olan ilgiyi artırmaktadır. Ayrıca, Dünya nüfusuyla birlikte kişi başına düşen enerji ihtiyacının artması, yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşmasını hızlandırmaktadır. Bu çalışmada, önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneşten daha verimli bir şekilde faydalanmak amacıyla iki eksende güneşi izleyebilen ve taşınabilir bir güneş takip sistemi tasarlanmıştır. Güneş takip sisteminin tasarımından önce konuyla ilgili literatür çalışması yapılmış ve konunun teorik altyapısı incelenmiştir. Güneş takip sistemini kontrolünde iki adet servo motor ve bir adet Arduino mikro işlemcisi kullanılmıştır. Güneşi anlık takip etmek için LDR dirençlerle solar göz tasarlanmıştır. Solar göz sayesinde güneşin konumu hassas bir şekilde takip edilebilmekte ve güneş ışınlarının fotovoltaik panellerin yüzeyine dik açıyla gelmesi sağlanmaktadır. Tasarlanan güneş takip sisteminin performansı farklı hava koşullarında sabit güneş sistemiyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, çift eksenli güneş takip sistemi sabit sisteme nazaran hava koşullarına bağlı olarak %11 ile %29 arasında daha fazla enerji üretmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçların, yakın gelecekte kurulacak olan solar sistemlerde, güneş takip sistemlerine olan ilgiyi artırmada faydalı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing energy demand with the development of technology and the need for environmental awareness, which has become more important over time, increase the interest in renewable energy systems. In addition, the increase in the energy need per capita with the world population accelerates the spread of renewable energy sources. In this study, a portable solar tracking system that can track the sun on two axes is designed in order to benefit more efficiently from the sun, which is one of the important renewable energy sources. Before the design of the solar tracking system, a literature study was conducted on the subject and the theoretical background of the subject was examined. Two servo motors and one Arduino microprocessor are used to control the solar tracking system. Solar eye is designed with LDR resistors to instantly follow the sun. Thanks to the solar eye, the position of the sun can be followed precisely and the sun's rays are provided to reach the surface of the photovoltaic panels at a right angle. The performance of the designed solar tracking system was compared with the fixed solar system in different weather conditions. According to the results obtained, the dual axis solar tracking system produced 11% to 29% more energy depending on the weather conditions compared to the fixed system. It is predicted that the results obtained in this study will be useful in increasing the interest in solar tracking systems in solar systems to be established in the near future.