Antecedents and outcomes of consumers' country of origin perception in the service industry
Tüketicilerin sahip olduğu ülke menşe algısının öncülleri ve sonuçlarının hizmet endüstrisi çerçevesinde incelenmesi
  1. Tez No: 784566
  2. Yazar: ITIR CEREN MORCOTE SANTOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AYKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, yabancı ülkelere yönelik olumlu ve olumsuz tüketici eğilimlerinin tüketicilerin satın alma davranışı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tüketici etnosentrizmi ve küresel tüketici kültürü temelinde kültürleşme (KTKK) tüm yabancı hizmetlere yönelik tutumlar açısından ele alınırken, tüketici düşmanlığı ve tüketici sempatisi sadece belirli ülkelere karşı sahip olunan tutumlar açısından ele alınmıştır. Tüketici eğilimleri, tüketicilerin yabancı ülkelerin hizmetlerine karşı tutumlarını ve bu ülkelerden hizmet satın alma niyetlerini etkilemesi beklenen hizmet kalitesi değerlendirmeleri üzerindeki etkisi açısından incelenmiştir. Tüm değişkenler tüketicilerin en çok beğendikleri ve en az beğendikleri ülkeler için iki ayrı modelde analiz edilmiştir. Veriler Kasım 2020 ile Temmuz 2021 tarihleri arasında İzmir'de 594 katılımcıdan toplanmıştır. Veri toplama sürecinde kartopu tekniği kullanılmış ve veriler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışma, hizmet kalitesi algısı için yabancı ülkelere yönelik olumlu eğilimlerin olumsuz eğilimlere baskın olduğunu göstermektedir. Tüketiciler en az sevilen ülkeden bir hizmetin kalitesini değerlendirse bile KTKK'nın etkili olduğu görülmüştür. Tüketici sempatisinin hizmet kalitesi üzerindeki etkisi her iki modelde de pozitif olarak bulunmuştur. Tüketici düşmanlığı ile hizmet kalitesi algıları arasındaki ilişkinin en çok beğenilen ülke modelinde pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, sonuçlar tüketici etnosentrizminin en çok beğenilen ülke modelinde hizmet kalitesi algılarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Son olarak, beklendiği gibi, hizmet kalitesi algısı, tutum ve satın alma niyeti arasındaki pozitif ve anlamlı ilişki de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discover the role of negative and positive predispositions of consumers toward foreign countries and determine their effect on consumers' purchase behavior. While ethnocentrism and acculturation to global consumer culture (AGCC) were selected as negative and positive tendencies toward all foreign services, consumer animosity and consumer affinity were chosen for negative and positive consumer inclinations for specific countries. Consumer tendencies were investigated for their impact on consumers' service quality evaluations, which were expected to affect their attitudes toward and intention to buy services from foreign countries. All constructs were analyzed within two separate models for consumers' the most and the least liked countries. The data was collected from 594 participants between November 2020 and July 2021 in Izmir. The snowball technique was adapted to collect data, which was analyzed via structural equation modeling. The results show that positive predispositions toward foreign countries prevailed over negative predispositions in the service quality evaluation. Even though consumers were evaluating the quality of a service from the least liked country, AGCC was seen to be effective. The relationship between consumer animosity and service quality was positively associated with the most liked country model. Furthermore, ethnocentrism significantly affected the service quality perceptions in the most liked country model. Finally, as expected, the positive relationships among service quality perception, attitudes, and intention to buy were also validated.