Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebekleri bakım alan annelerin memnuniyetleri ve hemşirelik imaj algıları
Satisfaction and nursing image perceptions of the mothers taking care of babies in the newborn intensive care unit
- Tez No: 784583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği bakım alan annelerin hemşirelik imaj algılarını ve memnuniyet düzeylerini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte yapılmıştır. Bir üniversite hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde bebeği en az bir hafta yatan 100 anne ile araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Tanımlayıcı Anne Bilgi Formu, Hemşirelik Mesleğine Yönelik İmaj Ölçeği, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, ikili gruplarda Mann-Whitney U testi ile Bağımsız iki örnek t testi, üç ve daha fazla gruplarda Tek yönlü varyans analizi ile Kruskal Wallis testi, çoklu karşılaştırılmalarda Dunn testi kullanılmıştır. Gruplar içi yatışta ve taburculukta verilerin karşılaştırılmasında eşli iki örnek t testi ile Wilcoxon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin %76.0'ı 18-34 yaş aralığında, %39.0'ının lise eğitim düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Annelerin %54.0'ının daha önce hastaneye yatış deneyimi olduğu ve bu annelerin %70.37'nin kendisi için, %'9.63'ü çocuğu için hastaneye yatmıştır. Annelerin %53.70'inin kendisi veya çocuğu için hastanede yatış süresinin sekiz gün ve üzerinde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelik Mesleğine Yönelik İmaj Ölçeği toplam puan ortanca değerleri arasında yatış ve taburculukta anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0.744). Araştırmamızda annelerin hem yatışta hem taburculukta hemşirelik imaj algısı“zayıf”olarak belirlenmiştir. Araştırmamızda annelerin memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu saptanmış ancak memnuniyet ölçeği ortanca puanları ile tanımlayıcı özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.050). Hemşirelik Mesleğine Yönelik İmaj Ölçeği ile Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive and cross-sectional manner in order to examine the nursing image perceptions and satisfaction levels of mothers who take care of their babies in the neonatal intensive care unit. The study was conducted with 100 mothers whose babies were hospitalized for at least one week in the Neonatal Intensive Care Unit of a university hospital. The data of the study were collected using the Descriptive Mother Information Form, the Image Scale for Nursing Profession, and the Parent Satisfaction Scale in the Neonatal Intensive Care Unit. In the evaluation of the data, descriptive statistics, Mann-Whitney U test and Independent two-sample t test in paired groups, One-way analysis of variance and Kruskal Wallis test in three or more groups, Dunn's test in multiple comparisons were used. Paired two-sample t-test and Wilcoxon test were used to compare data at admission and discharge within groups. It was determined that 76.0% of the mothers participating in the study were between the ages of 18-34 and 39.0% were at high school education level. 54.0% of the mothers had previous hospitalization experience and 70.37% of these mothers were hospitalized for themselves and 9.63% for their children. It was determined that 53.70% of the mothers had a hospital stay of eight days or more for themselves or their child. No significant difference was found between the median total score of the Nursing Profession Scale in terms of hospitalization and discharge (p=0.744). In our study, mothers' perception of nursing image both at admission and at discharge was determined as“weak”. In our study, it was determined that the satisfaction levels of the mothers were high, but there was no statistically significant difference between the satisfaction scale median scores and their descriptive characteristics (p>0.050). It was observed that there was no significant relationship between the Nursing Profession Image Scale and the Parental Satisfaction Scale mean scores in the Neonatal Intensive Care Unit.