Türkiye'nin batı kesiminde yeralan ve siyah-alaca sığır yetiştiriciliği yapılan bazı devlet tarım işletmelerinin teknik analizi
  1. Tez No: 7846
  2. Yazar: TANER KUMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT ÖZHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Araştırma, Türkiyenin Batı kesiminde yer alan devlet tarım işletmelerinde yetiştirilen Siyah-Alaca sığırlarda, döl ve süt verimlerini inceleme amamcına yöneliktir. Bu arada, döl ve süt verim ölçütlerine ait kalıtım derece- leride hesaplanarak bu işletmelerin sahip oldukları ıslah potansiyelleri de ortaya konmuştur. Ayrıca, bu sürülerde yapılan boğa seçimlerinin sonuçları sınırlı da olsa incelenmiştir. Araştırmanın materyalini Tahirova, Dalaman, Türkgeldi ve sarımsaklı tarım işletmelerindeki 228 boğanın 2062 dişi dölüne ait 7906 laktasyon kaydı oluşturmuştur. Elde edilen sonuçlar maddeler halinde aşağıda özetlenmiştir. a. îlkine damızlıkta kullanma yaşına ait gerçek genel ortalama 19.58 ay ve düzeltilmiş ortalama değer 19.17 ay olarak bulunmuştur, ölçütün kalıtım derecesi ise 0.428+0. 077'dir. b. İlkine buzağılama yaşına ait gerçek genel ortalama 28.73 ay ve düzeltilmiş ortalama değer 28.33 aydır. Kalıtım derecesi 0.416*0.073 olarak saptanmıştır. c. Buzağılama aralığına ait gerçek genel ortalama 389.87 gün ve düzeltilmiş ortalama değer 389.99 gün olarak saptanmıştır. Kalıtım derecesi ise 0. 15450. 086'dır. d. Kuruda kalma süresine ait gerçek genel ortalama 107.28 gün ve düzeltilmiş ortalama değer ise 107.79 gündür. Kalıtım derecesi 0.065T0.027 olarak saptanmıştır. e. servis periyoduna ait gerçek genel ortalama 111.34 gün ve düzeltilmiş ortalama değer 107.78 gün olarak saptanmıştır, ölçütün kalıtım derecesi ise 0. 0743-0. 028' dir. f. Gebelik başına tohumlama sayısına ait gerçek genel ortalama 1.57 ve düzeltilmiş ortalama değer 1.33' dür.Kalıtım derecesi ise O olarak saptanmıştır. g. Laktasyon süresine ait gerçek genel ortalama 302.10 gün ve düzeltilmiş ortalama değer 301.54 gün olarak hesaplanmıştır. LS'nin kalıtım derecesi 0.166*0.082 'dir. h. 305 günlük süt verimine ait gerçek genel orta lama 4704.18 kg ve düzeltilmiş ortalama değer 4881.31 kg'dır. Süt veriminin kalıtım derecesi Tahirova T.l.'de 0.117+0.071, Dalaman T.î'de 0.270+0.083, Türkgeldi T.î'de 0.5435-0.142 ve Sarımsaklı T.î'de 0.342+0.094 olarak saptan mıştır. Araştırmada incelenen işletmelerden Tahirovada damızlık olarak kullanılan ve 4 'ten fazla dişi dölü olan 21 boğadan 16' sının damızlık değeri sürü ortalamasından yüksek, 5 boğanın damızlık değeri ise sürü ortalamasından düşük bulunmuştur. Dalaman tan işletmesinde damızlık olarak kullanı lan ve 4 'ten fazla dişi dölü olan 22 boğadan 16 'sının da mızlık değeri sürü ortalamasından yüksek 6 boğanın damızlık değeri ise sürü ortalamasından düşük bulunmuştur. Türkgeldi tarım işletmesinde damızlık olarak kullanılan ve 4 ' ten fazla dişi dölü olan 29 boğadan 15'nin damızlık değeri sürü ortalamasından yüksek, 14 boğanın damızlık değeri ise sürü ortalamasından düşük çıkmıştır. sarımsaklı tohum üretme çiftliğinde damızlık olarak kullanılan ve 4 ' ten fazla dişi dölü olan 37 boğadan 13' nün damızlık değeri sürü ortalamasından yüksek, 24 boğanın damızlık değeri ise sürü ortalamasından düşük olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research was undertaken with the aim investigating fertility and milk yields of Holstein catties raised at the state farms in the western part of Turkey. Heritabilities of fertility and milk yields were calculated as well, and thus the breeding potentials of the farms were determined. Although to a limited extent, the results of bull culling among the investigated herds were also evaluated. The material of the research compiled 7906 lactation records belonging to 2062 daughters of 228 bulls at the state farms in Tahirova, Dalaman, Ttirkgeldi and Sarımsaklı. The results obtained from the research could be summarized as follows: a. The real mean value for the first breeding age was found as 19.58 months and the corrected mean was 19.17 months. The heritability of the criterium was h2 =0.428*0.077. b. The value for the first calving age was calculated as 28.73 months as the real mean and as 28.33 months after correction. The heritability was found to be 0.4161-0.073. c. The mean for calving interval derived from real figures was 389.87 days and 389.99 days after correction. The heritability was calculeted as 0.154*0.086. d. The average dry period was 107.28 days and after correction the mean was 107.79 days. The heritability was 0.065+0.027. e. The real mean days open (service period) was 111.34 days and the corrected average was 107.78 days. The heritability of this property was calculeted as 0.074+0.028.f. Services per conseption were 1.57 in the average and this mean value was corrected to 1.33. The heritability was found to be 0. g. The real average lactation period was 302.10 days and it was corrected as 301.54 days. The heritability of the duration of lactation was 0.1665-0.082. h. The average 305 days milk yield was 4704.18 kg and the corrected value was 4881.31 kg. The heritability of milk yield was 0.117*0.071 in Tahirova State Farm, 0.270+-0.083 in Dalaman, 0.543*0.142 in Türkgeldi and 0.342+0.084 in Sarımsaklı. Among the State Farms dealt in the research, in Tahirova 16 out of 21 bulls that are being used in breeding and that have more than 4 daughters were found to have breeding values higher than the herd average whereas 5 had lower averages. In Dalaman, 16 out of 22 bulls that have more than 4 daughters possessed higher breeding values than the average values of the herd and 6 had lower values. In Türkgeldi, among the bulls having more than 4 daughters and used in breeding 15 out of 29 had breeding values higher than the herd average, however 14 were found to have lower values. In Sarımsaklı, 13 out of 37 bulls possessing similar properties as above were found to give values higher than the herd average; 24 were found to give lower values.