Beydere Tarım Meslek Lisesi ve eğitim merkezinde yetiştirilen tahirova x kıvırcık F1 koyunları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 7845
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
- 19 - ÖZET Araştırmada Tahirova x Kıvırcık F, melez koyunla rının dölveriminde koçaltı koyun başına doğan kuzu (KKDK) doğuran koyun başına doğan kuzu (DKDK), ve yaşamogücü (iG), Kuzu gelişmede sütten kesim ağırlığı (SKA) 120. gün canlı ağırlığı (.120 CA) süt veriminde laktasyon süresi (IjS),, or talama günlük süt verimi (OGSV) laktasyon süt verimi (LSV) ölçütlerine ait veriler değerlendirilmiştir. üeydere Tarım Meslek idsesi ve Eğitim Merkezinde yetiştirilen Tahirova x Kıvırcık F^ melezleri koyunların ve bunların kuzularına ait değerler kullanılmıştır. Elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir* - KKDK ve DKDK sayıları Tahirova x Kıvırcık F^de 1.20 ve 1.49 dur. - Sütten kesime değin IG oranı Tahirova x Kıvırcık F. de %91.11 dir. - SKA Tahirova x Kıvırcık Fx de 18.27 kg dır. - 120. gün CA Tahirova x Kıvırcık F^de 54.10 kg dır. - LS Tahirova x Kıvırcık K de 180.54 gündür. - OGSV Tahirova x Kıvırcık F1'de 0.98 litredir. - LSV Tahirova x Kıvırcık F^de 177.98 litredir.
Özet (Çeviri)
- 20 - SUMMARY In this research data about Tahirova x Kıvırcık crossbreed ewes from Beydere Agricultural highschool edu cation and researeh center were evaluated. In the reproduct/f- we performance Fecundity, litter size and livability, in the lamb growth rate weaning weight and 120 th day weight, lactation length and Lactation milk yield were investigated in milk yield. The results of study can be summarized as fallows. -Fecundity and littersize are 1.20 and 1.49 respecti vely. -Livability until weaning is 91.11 percent. -Weaning weight is 18.27 kg. -120 th day weight is 54.10 kg. -Lactation length is 180. 5^ days. -Daily milk yield is 0.98 It. -Lactation milk yield is 177.98 It.