Radyoaktif iyot (I-131) tedavisi almış diferansiye tiroid kanseri hastalarında fox gen ailesi ile lncrna arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between the foxo gene family and lncrna in patients with differential thyroid cancer recei̇ved the radioactive iodine (I-131) treatment
  1. Tez No: 784724
  2. Yazar: TUĞBA AĞBEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SİLİĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tiroid kanseri, tüm kanserlerin yaklaşık %3'ünü oluşturmasına karşın endokrin kanserler içerisinde en sık görülen kanser türüdür. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda mayadan insanlara kadar hemen hemen tüm ökaryotlarda bulunan çeşitli Forkhead box transkripsiyon faktörleri tanımlanmıştır. FOX genleri ile LncRNA'lar çeşitli kanser türlerinde doğrulandığı gibi, tümöral bölgelerin hücre çekirdeğinde spesifik olarak bulunmaktadır ve bu durum gen transkripsiyonunu düzenleyebileceğini göstermektedir. Bu çalışmada RAI tedavisi öncesi ve RAI tedavi sonrası diferansiye tiroid kanseri hastalarında FOX (FOXO1, FOXO3, FOXP1, FOXP2) ve LncRNA (MEG3, KCNQ1OT1, CASC21, HOXA11-AS) genlerinin ekspresyon düzeylerini RT-PCR ile ve protein düzeylerini ise ELİSA yöntemleri ile belirledik.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer accounts for approximately 3% of all cancers and is the most common type of cancer among endocrine cancers. Various Forkhead box transcription factors have been identified in recent studies, found in almost all eukaryotes, from yeast to humans. FOX genes and LncRNAs are specifically located in the cell nucleus of tumoral sites, as confirmed in various types of cancer, suggesting that they can regulate gene transcription. In this study, expression levels of FOX (FOXO1, FOXO3, FOXP1, FOXP2) and LncRNA (MEG3, KCNQ1OT1, CASC21, HOXA11-AS) genes in differentiated thyroid cancer patients before and after RAI treatment were determined by RT-PCR and protein levels were determined by ELISA methods.