Interactive effects of stress tolerance-inducing compounds on physio-biochemical activities and antioxidant systems of Stevia rebaudiana under salt stress
Bitkilere stres toleransı indukleyen bileşiklerin, tuz stresi altındaki Stevia rebaudiana'nın fizyo-biyokimyasal aktiviteleri ve antioksidan sistemleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 784733
  2. Yazar: ARKAN ALSAFAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNCE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Stevia rebaudiana (Bertoni) tatlandırıcı olarak veya tıbbi uygulamalarda kullanılan bir bitkidir. Bu çalışma, belirli konsantrasyonlardaki salisilik asit (SA), spermidin (SPD) ve metil jasmonatın (MeJA) tuz stresi altında bitki içeriği üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Sonuç, maksimum taze ve kuru yaprak ağırlığının, tuz stresi altında SA'nın SPD kombinasyonundan elde edildiğini göstermektedir. Aynı zamanda, tuz stresinin etkisi tek başına taze kök ağırlığında bir artış göstermektedir. Tek başına SA uygulaması, Stevia rebaudiana'nın kök kuru ağırlığında artışa neden olmuştur. Ayrıca tuz stresi altında, SPD ve SA uygulamasının yaprak sayısında artışa neden olduğu belirlenmiştir. Tuz stresine maruz bırakılan bitkilerin, SPD ve SA uygulamaları ile daha fazla sürgün uzunluğuna ve yaprak sayısına sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, tuz stresi altındaki bitkilerde CAT aktivitesinin, SPD ile belirgin şekilde uyarıldığı sonucuna varılmıştır. Sonuçlara göre, süperoksit dismutaz (SOD) antioksidant enzim aktivitesinin, tuz stresi altında SA ve MeJA uygulaması ile arttığı belirlenmiştir. Sonuçlar, SA uygulamasının, toplam fenolik içeriğini önemli ölçüde etkilediğini ve arttırdığını göstermiştir. Tuz stresindeki bitkilerde SPD, klorofil (a) içeriğini; MeJA uygulaması ise klorofil (b)'yi arttırmıştır. Tuz stresi altındaki bitkilerde, MeJA ve SPD'nin birlikte uygulanması stevioside içeriğini arttırırken, SA uygulaması rebaudiana A miktarını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Stevia rebaudiana is a plant used as a sweetener or in medical applications. This study aimed to investigate the effects of salicylic acid (SA), spermidine (SPD), and methyl jasmonate (MeJA) in specific concentrations with or without salt stress on the plant content. The result shows that the maximum fresh and dry weight was obtained when SA was combined with SPD under salt stress. At the same time, the effect of salt stress alone shows an increase in FRW. The effect of SA alone produced a higher root dry weight of Stevia rebaudiana. Also, we concluded that SPD with salt stress showed a better leave number, followed by SA with salt stress. We concluded that the SPD plus salt stress showed better shoot length and leaf number, followed by the SA plus salt stress. It was also concluded that CAT activity is noticeably stimulated in plants under salt stress by Spd. According to the results, the SOD antioxidant enzyme activity increased when SA was combined with salt stress, followed by MeJA under salt stress. The results showed that salicylic acid application significantly influenced and enhanced total phenolic content. Spd increased chlorophyll a content, whereas MeJA increased chlorophyll b content of plants under salt stress. While combined application of MeJA plus Spd to plants under salt stress show increasing stevioside content, application of SA increased the amount of rebaudiana A.