Kontrol odağı ve örgüt kültürünün çalışanların örgütsel bağlılığına etkisinde örtük liderliğin aracı rolü: Uyum esaslı bir araştırma
The mediating role of implicit leadership in the effect of locus of control and organizational culture on employees' organizational commitment: A congruence based reserach
  1. Tez No: 784734
  2. Yazar: UMUT AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASUMAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada; bir tarafta kontrol odağı gibi kişisel bir faktörün, diğer tarafta örgüt kültürü gibi ortamsal bir faktörün örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi ve bu iki değişkenin örgütsel bağlığa etkisinde, örtük liderliğin aracılık rolü analiz edilmiştir. Balıkesir ilinde eğitim ve sağlık sektöründe görev yapmakta olan 558 çalışandan elde edilen verilere dayanan araştırma sonucunda kontrol odağı açısından; iç kontrol odağının örgütsel bağlılığa etkisinde algılanan liderliğin ve uyum değişkeninin aracılık etkisinin bulunduğu, örtük liderlik teorilerinin ise dış kontrol odağı ile örgütsel bağlılık arasında aracılık rolünü üstlendiği tespit edilirken; örgüt kültürü açısından örgüt kültürü boyutlarının tümünün örgütsel bağlılığa etkisinde algılanan liderliğin ve uyum değişkeninin aracılık etkisinin bulunduğu, örtük liderlik teorilerinin ise sadece esnek örgüt kültürünün örgütsel bağlılığa etkisine aracılık ettiği belirlenmiştir. Aracılık testlerinde Çağdaş Yaklaşıma uygun olarak Bootstrap yöntemi esas alınmıştır. Ayrıca araştırmanın örneklemini oluşturan eğitim ve sağlık olmak üzere iki farklı sektör çalışanları arasında araştırmanın çoğu değişkeni açısından farklılıklar olduğu tespit edilmiş, sektöre özgü bazı özelliklerin ve Covid-19 pandemi sürecinin, söz konusu farklılıkların sebepleri olabileceği değerlendirilmiştir. Bazı demografik, mesleki ve ailevi özelliklerin; araştırmanın değişkenleri üzerindeki etkilerine yönelik tespitler, araştırmada elde edilen diğer sonuçlar arasındadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında, örgütler ile yöneticilerine ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; the effects of locus of control– as a personal factor on one side, and organizational culture– as a contextual factor on the other side, on organizational commitment have been analyzed together with the mediating role of implicit leadership. At the end of this study which is based on the data from 558 employees working in education and health sectors in Balikesir province, while for the locus of control; the mediating roles of perceived leadership and congruence variable in the“effect of internal locus of control on organizational commitment”and mediating role of implicit leadership theories“between external locus of control and organizational commitment”have been confimed; for the organizational culture, the mediating roles of perceived leadership and congruence variable in the“ effect of all-of-the organizational culture dimensions on organizational commitment”and mediating role of implicit leadership theories only in the“effect of flexible organizational culture dimension on organizational commitment”have been confirmed. For the mediating role analyses, Bootstrap method has been used in accordance with the Contemporary Approach. Also some industry-specific features and Covid-19 pandemic process have been considered as the reasons of differences in terms of most variables, between education and health sectors which constitute the sample of this search. Findings about the effects of some demographic, professional and family characteristics; on this search's variables, are also among the results of this search. In the light of the findigs obtained from the search, suggestions have been made to organizations, their managers and researchers.