Kurum kültürü ve yetenek yönetiminin örgütsel bağlılığa etkisi: Zincir hastane örneği
The effect of institutional culture and talent management on organizational commitment: The case of chain hospital
  1. Tez No: 784753
  2. Yazar: FURKAN ALİ KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN EREN BANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurum kültürü ve yetenek yönetiminin örgütsel bağlılığa etkisini değerlendirmektir. Çalışma, İstanbul ilinde bulunan özel bir zincir hastanenin dört farklı yerleşkesinde görev yapmakta olan gönüllü 250 sağlık personelinin katılımı ve anket uygulamasıyla gerçekleştirilmiş, uygun olmayan 30 anket formu ise araştırma kapsamına alınmamıştır. Araştırmada elde edilen veriler, IBM SPSS 25.0 ve IBM SPSS AMOS 25.0 istatistik paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan bu analizler; faktör, güvenilirlik ve korelasyon analizleri ile gruplar arası karşılaştırmalarda kullanılan t-Testi ve ANOVA ile yapısal eşitlik modelidir. Gruplar arası karşılaştırmalarda, basıklık ve çarpıklık değeri bütün değişkenler için
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of corporate culture and talent management on organizational commitment. The study was conducted with 250 volunteer health personnel working in 4 different campuses of a private chain hospital in Istanbul, and 30 inappropriate questionnaires were not included in the scope of the study. The data obtained in the research were analyzed using SPSS 25.0 and AMOS 25.0 statistical package programs. These analyzes made; It is a structural equation model with factor and correlation analyzes and t-Test and ANOVA used in intergroup comparisons. Parametric tests were preferred because the kurtosis and skewness values were