Farelerde kafeterya diyeti kaynaklı karaciğer hasarına karşı Bergamottin'in etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of bergamottin against cafeteria diet-induced liver damage in mice
  1. Tez No: 784856
  2. Yazar: EBRU YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MENTEŞE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Obezite Diyabet ve Ateroskleroz Metabolizması Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kafeterya diyeti (KD) kaynaklı endoplazmik retikulum (ER) stresi, oksidatif stres (OS) ve inflamasyon artışının karaciğer hasarına ve buna bağlı olarak çeşitli metabolik bozukluklara neden olabileceği bildirilmektedir. Bergamottin (BGM) çeşitli biyolojik aktivitelere sahip olduğu bilinen doğal bir furanokumarindir. Bu çalışmada, C57BL6/J farelerde kafeterya diyetinin neden olduğu karaciğer hasarına karşı Bergamottin'in (BGM 0.05 mg/kg ve 0.22 mg/kg) olası etkilerinin biyokimyasal ve histolojik yöntemlerle ilk defa araştırılması amaçlandı. Bu deneysel çalışmada, 48 erkek fare rastgele altı gruba ayrıldı: kontrol (K), K+Çözücü, K+0.22BGM, KD+Çözücü, KD+0.05BGM ve KD+0.22BGM. Serum ve doku örneklerinde malondialdehit (MDA), toplam oksidan durum (TOS), toplam antioksidan durum (TAS), serumda insülin ve karaciğer dokularında 78-kDa glukozla düzelenen protein (GRP78), C/EBP homologous protein (CHOP), süperoksit dismutaz1 (SOD1), glutatyon peroksidaz 1 (GPX1), tümör nekroz faktör alfa (TNF-α), interlökin (IL)-1β, IL-4 ve IL-10 düzeyleri ticari ELISA kiti kullanılarak belirlendi. Karaciğer dokusunda GRP78 ve CHOP gen ekspresyonlarına bakıldı. Ayrıca karaciğer örnekleri hematoksilen&eozin boyama ile histopatolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
It has been reported that increased endoplasmic reticulum (ER) stress, oxidative stress and inflammation caused by cafeteria diet (CD) may bring about liver damage and accordingly various metabolic disorders. Bergamottin (BGM) is a natural furanocoumarin that known to have various biological activities. In this study, it was aimed to investigate, for the first time, reducing efficacy of Bergamottin (BGM 0.05 mg/kg and 0.22 mg/kg) against liver damage caused by cafeteria diet on C57BL6/J mice, biochemically and histologically. In this experimental study, 48 male mice were randomly divided into six groups: control (C), C+Solvent, C+0.22BGM, CD+Solvent, CD+0.05BGM, and CD+0.22BGM. In serum and tissue samples; malondialdehyde (MDA), total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS), insulin in serum and 78-kDa glucose-regulated protein in liver tissues (GRP78), C/EBP homologous protein (CHOP), superoxide dismutase1 (SOD1), glutathione peroxidase 1 (GPX1), tumor necrosis factor alpha (TNF-α), interleukin (IL)-1β, IL-4 and IL-10 levels were measured as spectrophotometrically. GRP78 and CHOP gene expressions were examined in liver tissue. In addition, liver samples were showed histopathologically by hematoxylin-eosin staining.