Supertwin: Digital twins for high-performance computing clusters
Supertwın: Yüksek performanslı hesaplama kümeleri için dijital ikiz
  1. Tez No: 784864
  2. Yazar: FATİH TAŞYARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hesaplama sistemleri çok kompleks ve çeşitli donanım ve yazılım bileşenlerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu standart olmayan ortam, aynı girdi verisiyle en iyi ve en kötü tamamlama süreleri arasında %100'e kadar farka neden olabilir. Bunun yanı sıra, girdi verisi şekli ve çalıştırılan algoritmalar da bu eşitsizlikteki varyansı daha da artırır. Ancak, bu zorlukların yanısıra, söz konusu sistemler aynı zamanda çeşitli gözlemlenme yeteneklerine de sahiptir. Tipik bir Linux sistemi, hem donanımından hem de yazılım bileşenlerinden binlerce gerçek zamanlı çalışma ve performansla ilgili metrik raporlayabilir. Dijital İkizler, endüstriyel uygulamalarda geniş uygulama alanları bulmasına rağ- men, literatürde süper bilgisayar bağlamında araştırılmamış bir konsept olarak dur- maktadır. SuperTwin, çeşitli hesaplama ortamı ve performans verisi araçlarını otomatikleştirerek kullanan, bu araçların ve performans verilerinin bilgi temsil oluş- turucusu ve yöneticisidir. SuperTwin, detaylı bir taramayla bir hesaplama sistem- inin dijital ikizini oluşturup, performans metrik örnekleyicilerini yapılandırma ve dinleme, edinilen farklı tiplerdeki bilgiyi bağlantılı hale getirme kabiliyeti ile gerçek zamanlı görselleştirme ileri analiz için anlamlı sorgulara izin verir. Bu çalışmada, SuperTwin tasarım ve gerçeklemesi ayrıntılı olarak sunulmuş, per- formans ölçümü etkisinin hesaplama sistemlerine etkisi araştırılmış ve performans incelemelerinin tutarlılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Computational systems are extremely complex and the composition of their hard- ware and software components greatly vary from machine to machine. This non- standardized environment can cause up to 100% difference between the best and worst completion times with the same input data. On top of that, the shape of the input data and executed kernels add even more variance to the situation. However, computational systems are not completely hostile environments. These systems are also equipped with diverse observability capabilities. A typical Linux system can report thousands of real-time execution and performance-related metrics from both its hardware and software components. Digital Twins are knowledge management systems that have vast application areas in the industry, however, digital twins of computational systems remain a gap in the literature. SuperTwin is a knowledge representation generator and manager of the tools and performance data that interact with it. It creates a digital twin of a computational system via detailed probing, configures and listens to performance metric samplers, creates real-time visualizations, links the acquired information, and enables semantic queries for advanced analysis. In this work, design and implementation choices for SuperTwin are thoroughly pre- sented. The effect of profiling on remote systems is analyzed and the accuracy of the readings is investigated.