İlçe Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüklerinin görevlerini gerçekleştirme düzeyi (Ankara ili örneği)
- Tez No: 2010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
BOLUM IV ÖZET YARGI ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın problem, yöntem ve bulguları özetlenmiş* ulaşılan bulgularla, ulaşılan yargılar veril miştir. Bölümün sonunda, araştırmanın özgün ürünü olarak ortaya çıkması beklenen, bulgulara ve yargılara dayalı problemin çözüm önerileri yeralmıştır. Özet Türk eğitiminin merkez ve taşra teşkilatında değişen koşullara uyum yapmak, verilen görevleri etkili biçimde yerine getirmek için yapı ve işleyiş yönünden yeni dü zenlemeler yapılmaktadır. Bu anlamda 1984 yılından iti baren, ilçe düzeyinde“İlçe Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlükleri ** kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana geçen üç yıl içinde bu örgüte verilen görevlerde, örgüt yapısında bir kısım değişmeler yapılmıştır. İlçe milli eğitim müdürlükleri merkezi yetkinin devredilmesi konusunda önemli bir gelişmeyi simgelemek tedir. Yeni düzenlemenin başarılı olması, eğitim yöne timinde yetkilerin dağılımı, kararların ilgili birim lerde alınmasij etkili bir örgütlenme sorunlarının çö zümünü kolaylaştıracaktır. Bu nedenle ”ilköğretim mü dürlükleri. "lin görevlerini de kapsayacak biçimde kurulan 7172 İlçe Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüklerinin verilen görevleri gerçekleştirmeye en uygun yapıda ve işleyişte olması gerekir. Bu çalışma, varolan (işleyen) M. E.G. ve S. Müdürlüklerinin görevlerini ne ölçüde gerçekleştir diğini saptamaya, betimlemeye yöneliktir. Varolan durumu belirlemek üzere, ilçe Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüklerine verilen görevler ile bu görevlerin beklenen düzeyde gerçekleşmesini engelleyecek olası nedenler, yönetsel metinler ve ilgili kaynaklar taranarak, eğitim yöneticileri ile görüşülerek belir lenmiştir. İkinci aşamada ilçe yönetiminin başı kaymakam dan, ilçe eğitim yöneticisinden ve ilçedeki ilk-orta dere celi okul müdürlerinden} a) görevlerin gerçekleşme düzeyleri b) olası nedenlerin görevlerin gerçekleşmesine etki derecesini verilen ölçekler üzerinde belirtmeleri istenmiştir. Ankara ili ile sınırlı evrenden toplanan veriler, uygun istatiksel tekniklerle işlenmiş, yönetici grup larının kanıları karşılaştırılıp yorumlanmıştır. Yargı Araştırmanın bundan önceki bölümünde verilip tartışılan bilgilerin ışığında, problem ile ilgili olarak ulaşılan bulgulara dayalı yargılar aşağıda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AND CONCLUSION In order to adopt itself to the demands of a con- tinously changing society, Turkish educational system since 1982 is trying hard to realize its most important goals seen as the national »priorities of the nation. Among these new efforts are the arrangement and reorganization of the local boards of the education at the counties which considered as the important adminis trative units throughout the country. Various new tasks and projects have been assigned to the county superin tendent of schools to incorporate and enlarge middle technical schools into the overall »educational system. The purpose of this study was to obtain some va lid and reliable data to see what extend these newly structured county educational administration units could have been able to realize these desired goals set up by both local goverments and the ministry of education. Thus, necessary and relevant data for the research was obtained from the questionnaires which have been sent to the county executives, to the superintendents of edu cational boards and to the principals of elemantary and secondary schools at the 24 counties of Ankara province As the results, findings of the study indicates that the newly structured educational administrations at the counties were able to accomplish 70 % of“majo rity”of the all given tasks while only 1 30 % of them ' 'partially' ' have been completed. 7 677 The study also shows that while routine and tra - ditional administrative jobs were carried out successfully by the upper level executives the level of success for the newly created tasks such as technical training, adult and counceling services at schools have been found lower than expected. It has been also observed that there were four main- reasons for the failures of new educational structure injected system recently. These were (1) exis ting unbalance between responsibility and authority given to the administrators, (2) professional incompetency of the administrators on the job, (3) lack of budgetary sup port, and (4) inadequacy of the on the job training for the involved personels. Finally, almost all administrators who works for the county school systems have agreed on that (1) more authority has to be granted to the local superintents and principals, (2) to support them financially, (3) to pro vide unbias and objectif assigment o f people to relevant jobs instead of hiring them without any professional cri teria and educational specialists in the area of special education guidance and counceling need to be employed for the educational services of the counties.