Şeker pancarı sonrası Konya koşullarında farklı azot dozlarının buğdayda (Triticum aestivum L.) verim ve kalite üzerine etkisi
The effects of different nitrogen doses on yield and quality of wheat(Triticum aestivum L.) in Konya conditions after sugar beet
- Tez No: 784902
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma Konya – Ilgın koşullarında şeker pancarı sonrası yetiştirilen Hüseyinbey ekmeklik buğday çeşidinde farklı azot dozlarının verim ve kalite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuşve farklı azot dozları (0, 5, 10, 15, 20 ve 25 kg/da) kullanılmıştır. Araştırmada bitki boyu 66,30 – 115,30 cm, kardeşlenme sayısı 4,17-10,00 adet, başakçık sayısı 17,50-12,00 adet, başak uzunluğu 10,10-6,93 cm, başakta tane sayısı 42,60-55,43 adet, hektolitre ağırlığı 74,37-77,70 kg/hl, bin tane ağırlığı 35,07-39,60 g, verim 397,13-561,20 kg/da, protein oranı %11,77-%12,40, nişasta oranı %68,90-69,53, sedimantasyon değeri 36,00-41,67 ml ve yaş gluten değeri %23,23-24,70 arasında değişim göstermiştir. Elde edilen veriler göz önüne alındığında şeker pancarından sonra yetiştirilen buğdaylarda 25 kg/da azot uygulamasının verim ve kalite faktörlerini önemli ölçüde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of different nitrogen doses on the yield quality of Hüseyinbey bread wheat cultivar grown after sugar beet in Konya-Ilgın conditions in 2022. The experiment was arranged according to a randomized block design with three replications, and different nitrogen doses (0, 5, 10, 15, 20 and 25 kg/da) were used. As a result of the research, plant height 66,3- 115,3 cm, the number of tillering 4,17-10,00 pieces, thousand grain weight 35,07-39,60 g, protein ratio 11,77-12,40%, number of spikelets 12,00-17,50 piece, spike length 6,93-10,10 cm, number of grains pers pike 42,60-55,43 piece, yield 397,13-561,20 kg/da, hectoliter weight 74,37-77,70 kg/hl, starch ratio %68,90-69,50, sedimentation value 36,00-41,67 ml, wet gluten %23,23-24,70 of Hüseyinbey bread wheat cultivar were varied. Considering the data obtained, it was determined that 25 kg/da nitrogen application in wheat grown after sugar beet significantly affected the yield and quality factors of wheat.